logo itpoint.cz

Kdo bude u nás dominovat doménám ?

O vítězi tendru na správu domén se rozhodne v průběhu prosince. Do veřejné obchodní soutěže na dodávku systému pro decentralizované řešení správy domény nejvyšší úrovně .cz se přihlásily tři firmy - společnosti PVT, GTS Czech a Pragonet. Po vyhodnocení nabídek a jednání o detailech smlouvy bude vítěze schvalovat valná hromada sdružení, která se bude konat 19. prosince 2002.

Telekomunikační společnost GTS předložila 25.10. 2002 sdružení CZ.NIC nabídku na decentralizaci správy národní internetové domény nejvyšší úrovně ".cz". Nový systém decentralizace má v oblasti správy domén vytvořit předpoklady pro vznik konkurenčního prostředí při jejich registraci.

"Před čtyřmi roky se do projektu správy domény nikdo nehrnul," prohlásil David Duroň, tiskový mluvčí GTS. "Byl technologicky náročný a pochybovalo se o jeho rentabilitě. Do výběrového řízení se tehdy kromě nás nikdo jiný nepřihlásil," doplnil David Duroň.

GTS, jejíž součástí je KPNQwest, komerčně provozuje správu českých domén již od roku 1998, kdy sdružení CZ.NIC vzniklo. Proti očekávání trhu následoval strmý růst počtu registrovaných domén - ze 40 000 v roce 1998 na 155 000 o čtyři roky později.

Kromě dlouholetých zkušeností s provozováním systému správy domén pro sdružení CZ.NIC nabízí společnost GTS zejména profesionální služby moderního GTS Telehouse, včetně vícenásobného zálohování pro případ výpadků.

 www.gtsgroup.cz

O vítězi tendru na správu domén se rozhodne v průběhu prosince. Do veřejné obchodní soutěže na dodávku systému pro decentralizované řešení správy domény nejvyšší úrovně .cz se přihlásily tři firmy. Sdružení CZ.NIC, které výběrové řízení organizuje, sdělilo, že se do tendru přihlásily společnosti PVT, GTS Czech a Pragonet. Po vyhodnocení nabídek a jednání o detailech smlouvy bude vítěze schvalovat valná hromada sdružení. Ta se bude konat 19. prosince 2002. Tímto krokem chce CZ.NIC systém více otevřít a vytvořit konkurenční prostředí. CZ.NIC je zájmové sdružení právnických osob, které bylo založeno, aby převzalo vedení centrální databáze domén pod hlavní doménou .cz a zajistilo profesionalizaci této služby.

Článek ze dne 1. listopadu 2002 - pátek