logo itpoint.cz

Klaus volá a volá ...

Počítač vytáčí čísla z telefonního seznamu denně od 08:00 do 20:00. Ke středě telefonát vyslechlo asi 650.000 potenciálních voličů, na zhruba 400.000 čísel se počítač nedovolal.

Nadšené, lhostejné i negativní reakce zaznamenala masivní telefonická kampaň, kterou v předvolebním boji zahájila ODS. Lidem se ve sluchátku ozývá nahrané volební poselství předsedy strany Václava Klause. Počítač vytáčí čísla z telefonního seznamu denně od 08:00 do 20:00. ODS přitom odmítá výtky, že telefonáty narušují soukromí.

Šéf pražského volebního štábu strany Pavel Bém prohlásil, že Klausův telefonát dosud vyslechlo ke středě asi 650.000 potenciálních voličů, na zhruba 400.000 čísel se počítač nedovolal. "V 611 případech nebyl telefonát Václava Klause doposlechnut, což je přibližně jedno procento z volaných čísel," uvedl Bém. Fakt, že asi 99 procent lidí předčasně nezavěsilo, podle něj svědčí o efektivitě telefonátů.

Občanští demokraté tento v českých poměrech nový způsob komunikace s občany nepovažují za nemístný zásah do soukromí. Místopředseda strany Jan Zahradil uvedl, že v zemích jako USA nebo Británie, kde jsou lidé velmi hákliví na jakýkoliv vpád do soukromí, je telefonická agitace běžnou součástí volební kampaně. Další místopředseda ODS Miroslav Beneš zase řekl, že na rozdíl od nevyžádané reklamy začíná Klausův třicetivteřinový telefonát omluvou, že obtěžuje. Poté varuje před socialistickým nebezpečím a vyzývá k volbě ODS.

Podle tisku bude agitace prostřednictvím telefonu stát ODS asi pět miliónů korun. Celkem utratí za kampaň na 60 miliónů.

Článek ze dne 13. června 2002 - čtvrtek