logo itpoint.cz

Kontrola Internetu do škol prokázala nehospodárné využití peněz

Kontrolní odbor ministerstva školství prokázal v projektu Internet do škol "ne vždy hospodárné využití prostředků" - oznámila ve čtvrtek ministryně školství Petra Buzková. Podrobnosti však neuvedla. Zprávu s výsledky kontroly by zájemci podle ní v brzké době měli nalézt na internetu.

Kontrolní odbor ministerstva školství prokázal v projektu Internet do škol "ne vždy hospodárné využití prostředků". Novinářům to ve čtvrtek řekla ministryně školství Petra Buzková. Podrobnosti však neuvedla. Zprávu s výsledky kontroly by zájemci podle ní v brzké době měli nalézt na internetu.

Kvůli nesrovnalostem ve smluvní agendě ministryně již odvolala vrchního ředitele sekce Státní informační politiky ve vzdělávání Drahomíra Fránka. Projekt Internet do škol je její součástí. Nahradil ho a vybavování škol počítačovou technikou dále povede Zdeněk Svoboda, který dosud stál v čele ministerského Domu zahraničních služeb. Tato instituce zajišťuje pro ministerstvo kontakt s cizinou ve školství a vzdělávání, zařizuje zahraniční návštěvy, mezinárodní konference i studium cizinců v republice.

Ministryně dnes uvedla, že v návrhu rozpočtu je zatím na projekt Internet do škol vyčleněn dostatek prostředků. Kapitola školství ale po povodních pravděpodobně zaznamená změn, připustila Buzková. Peníze proto mohou být přesunuty a použity na odstraňování škod.

Státní informační politikou ve vzdělávání se má zabývat i Nejvyšší kontrolní úřad. Ministryně Buzková řekla, že z výsledku vyšetřování vyvodí odpovídající závěry. Nevyloučila ani, že by se ministerstvo mohlo obrátit na policii.

Státní informační politika ve vzdělávání postupuje ve třech etapách. První zahrnuje vybavení škol počítači a další technikou, druhá zpřístupní programy a jiné datové zdroje a ve třetí části se zhruba 100.000 učitelů do roku 2005 vyškolí pro práci s moderními technologiemi. Počítače a připojení na internet budou stát přes čtyři miliardy korun, do roku 2005 chtěla vláda původně do vzdělávací informační politiky investovat asi 7,5 miliardy.

ČTK

Článek ze dne 23. srpna 2002 - pátek