logo itpoint.cz

KPN má po dvou letech opět v zisku

KPN - menšinový akcionář Českého Telecomu přitom ještě nedávno patřil k problémovým firmám mezi telekomunikačními společnostmi v západní Evropě. Nyní ho lze podle agentury Reuters považovat za vzor firmy, která byla schopna zásadním způsobem změnit nepříliš úspěšné hospodaření. Firma vytvořila ve třetím čtvrtletí čistý zisk 68 miliónů eur. Je to první zisk za poslední dva roky. Firma rovněž uvedla, že letos by se měl růst zisku z hlavních aktivit pohybovat kolem 18 procent.

Nizozemská telekomunikační společnost KPN vytvořila ve třetím čtvrtletí čistý zisk 68 miliónů eur. Je to první zisk za poslední dva roky. Firma rovněž uvedla, že letos by se měl růst zisku z hlavních aktivit pohybovat kolem 18 procent.

Menšinový akcionář Českého Telecomu přitom ještě nedávno patřil k problémovým firmám mezi telekomunikačními společnostmi v západní Evropě. Nyní ho lze podle agentury Reuters považovat za vzor firmy, která byla schopna zásadním způsobem změnit nepříliš úspěšné hospodaření.

Tržby ve třetím čtvrtletí činily 3,03 miliardy eur a meziročně se tak snížily o 2,9 procenta. Výrazné zlepšení ale firma registruje u zisku před úroky, daní a odpisy (EBITDA), tedy zisku jádrového. Ten činil 1,15 miliardy eur a meziročně vzrostl o 24,3 procenta. Analytici čekali pokles tržeb o dvě procenta a růst EBITDA o 18 procent.

Firma provede rekapitalizaci své mobilní odnože a převede dluhopisy na akcie. Přitom koupí zpět dluhopisy za zhruba 1,75 miliardy dolarů. Nizozemci se zbavili rovněž divize telefonních seznamů, kterou za 500 miliónů eur prodali syndikátu vedenému britskou firmou 3i a investiční bankou Veronis Sulher Stevenson.

Přestože čtvrtletní zisk 68 miliónů eur není příliš vysoký, i tak se však ukazuje, že firma uspěla se svou restrukturalizací. V loňském roce se totiž KPN ocitla na pokraji bankrotu, na poslední chvíli se jí ale podařilo zajistit si financování v objemu kolem pěti miliard eur.

Zatímco zisk z hlavních aktivit by se měl letos zvýšit minimálně o 18 procent, u tržeb firma čeká pokles zhruba o dvě procenta. Společnost měla na konci třetího čtvrtletí dluh asi 13,9 miliardy eur, do konce roku ho ale zřejmě nesníží víc než na 13 miliard.

Úvěry akcionářů za zhruba 14 miliard eur chce KPN ještě do konce tohoto roku přeměnit na akcie mobilní součásti KPN Mobile a německé odnože E-Plus. Od takového kroku si vedení firmy slibuje upevnění pozic na trhu mobilní komunikace a zprůhlednění finanční struktury podniku.

"Za poslední rok jsme pozici KPN úplně změnili. Obhájili jsme tak původní důraz na zlepšení hotovostních toků a snížení dluhu. Ve třetím čtvrtletí jsme vytvořili hotovostní zdroje za více než jednu miliardu eur," řekl k výsledkům hospodaření výkonný ředitel KPN Ad Scheepbouwer.

K dalšímu snížení dluhů firma použije i prostředky z prodeje divize telefonních seznamů TeleMedia Nederland. Analytici jsou s výsledky firmy většinou spokojeni, někteří ale upozorňují, že v dlouhodobém horizontu by firma mohla mít problémy, pokud se bude upínat jen na zvýšení ziskovosti v nejbližším období. Ve třetím čtvrtletí loni měla firma čistou ztrátu 231 miliónů eur.

ČTK

Článek ze dne 18. listopadu 2002 - pondělí