logo itpoint.cz

KPNQwest má vážné finanční problémy a radí svým klientům - využijte služeb konkurence

KPNQwest minulý týden požádala o soudní ochranu před věřiteli, aby se mohla soustředit na restrukturalizaci. Čas už vypršel a ředitelé firem nemohou pokračovat v práci, pokud jim chybí dostatečné financování. Společnost je aktivní také v ČR, kde po sloučení s firmou GTS Czech zaměstnává téměř 400 lidí.

Nizozemská telekomunikační společnost KPNQwest včera přiznala, že má tak vážné problémy, že zatím nenalezla vhodného zájemce, který by byl ochoten ji převzít a uchránit ji tak před úplným rozkladem. K tomu, aby mohla vůbec splnit nejnutnější závazky, firma rozprodá některá aktiva, která přímo nesouvisející s její činností.

Rozhovory o případném prodeji části nebo celé telekomunikační společnosti KPNQwest ztroskotaly. Financující banky totiž odmítly zadlužené nizozemské společnosti poskytovat další peníze, a je tedy velmi pravděpodobné, že firma v nadcházejících dnech zcela přeruší činnost.

Společnost KPNQwest minulý týden požádala o soudní ochranu před věřiteli, aby se mohla soustředit na restrukturalizaci. "Čas už vypršel a ředitelé firem nemohou pokračovat v práci, pokud jim chybí dostatečné financování," řekl agentuře Reuters zdroj, který je dobře obeznámený se situací.

Zástupci KPNQwest již minulý týden ve čtvrtek prohlašovali, že vedou jednání s klíčovými akcionáři, k nimž patří hlavně americká firma Qwest Communications a nizozemská telekomunikační společnost KPN Telecom. Společně s akcionáři se pak firma snažila najít možnost financování.

Zdroje upřesnily, že investiční banka Bear Stearns, která je poradcem KPNQwest, vedla vážná jednání s možnými zájemci, ještě před uzavřením dohody jí ale došly peníze. V tuto chvíli se tedy začne jednat o nucené správě či přímo o likvidaci.

Nizozemská společnost KPNQwest poskytuje hlasové, internetové a datové služby, v Evropě provozuje také 25.000 kilometrů dlouhou síť optických kabelů s připojením v 60 evropských velkoměstech a 14 metropolitních sítí.

KPNQwest je aktivní také v České republice, kde po sloučení s firmou GTS Czech zaměstnává téměř 400 lidí. Ke sloučení došlo dne 1.5. 2002 - viz. >>>

Obchodování s akciemi KPNQwest bylo dnem 30. května na burze Euronext pozastaveno se zdůvodněním, že firma poskytne potřebné informace. Tuto situaci už ale trh předjímal delší dobu, protože tržní kapitalizace firmy se za dva roky snížila o více než 99 procent. Ze zhruba 40 miliard klesla jen asi na 13 miliónů eur.

Firma doporučila svým klientům, že vzhledem k vážné finanční situaci bude nejvhodnější, když využijí služeb konkurence. Vedení firmy tvrdí, že v pokročilém stádiu jsou nyní jednání se zájemci, kteří by byli ochotni převzít aktivity KPNQwest v zemích střední Evropy. Část aktiv, která nesouvisejí s jádrovou činností firmy, by KPNQwest ráda prodala nejpozději v pátek.

Společnost KPNQwest vznikla v roce 1998, kdy vrcholil zájem o přenos dat a telekomunikační služby obecně. Firma sice vybudovala rozsáhlou síť optických kabelů, navršila přitom ale dluhy přes dvě miliardy eur. Vzhledem k hlubokému propadu tržeb však začala mít s jejich splácením problémy.

ČTK

 www.kpnqwest.cz

Článek ze dne 31. května 2002 - pátek