logo itpoint.cz

Lednový požár ústředny Českého Telecomu v Praze způsobilo nečekané množství proudu

Vyšetřovací skupina odborníků z řad hasičů i kriminalistů po dvou měsících šetření zjistila, že ve vinohradské ústředně Českého Telecomu vznikl nadproud, proti kterému se nešlo bránit ...

Lednový požár telefonní ústředny Českého Telecomu v Korunní ulici na pražských Vinohradech způsobilo neočekávané množství proudu. Vyšetřovací skupina odborníků z řad hasičů i kriminalistů po dvou měsících šetření zjistila, že ve vinohradské ústředně Českého Telecomu vznikl nadproud, proti kterému se nešlo bránit.

Vyšetřovatel vyvrátil předchozí spekulace o nedostatečném zajištění ústředny. "Na rozvaděčích byly jistící prvky, které zamezovaly požáru při možném přepětí. Jištěno to bylo, ale projevil se tam pravděpodobně nadproud, který se neočekával. Nelze to však objektivně posoudit, vliv přepětí je však nepravděpodobný," uvedl Hladík. Výsledky šetření byly předány kriminalistům, kteří nyní mají posoudit zodpovědnost za požár. "Podle vyjádření Telecomu vznikla požárem hmotná škoda 82 milionů korun," dodal Hladík.

Požár 22. ledna zničil zařízení spojovacího systému, přenosová zařízení a hlavní rozvod. Zničena byla i kabeláž propojující ústřednu a ostatní zařízení. Bezprostředně po požáru bylo vyřazeno z provozu 41 tisíc telefonních stanic. Připojování posledních zákazníků Český Telecom dokončil 7. února. Další požár podobného rozsahu firma zaznamenala v novodobé historii pouze jediný - v lednu 2000 ve Frýdku-Místku. Žádná souvislost mezi nimi údajně prokázána nebyla. Celkově přitom provozuje asi 2,5 tisíce ústředen.

 http://www.pointa.cz - Česká informační agentura

Článek ze dne 26. března 2002 - úterý