logo itpoint.cz

Německý MobilCom po opuštění France Télécomem vyhlašuje bankrot

Německý mobilní operátor MobilCom AG vyhlásí insolvenci, řekl novinářům šéf firmy Thorsten Grenz. Rozhodnutí firmy se všeobecně čekalo, protože francouzský partner France Télécom ve čtvrtek odmítl pokračovat ve finanční podpoře německého operátora.

Německý mobilní operátor MobilCom AG vyhlásí insolvenci, řekl novinářům šéf firmy Thorsten Grenz. Rozhodnutí firmy se všeobecně čekalo, protože francouzský partner France Télécom ve čtvrtek odmítl pokračovat ve finanční podpoře německého operátora.

Akcie MobilComu, které již tento týden ztratily tři čtvrtiny své hodnoty, spadly o dalších více než 50 procent pod jedno euro a hodnota firmy tak klesla na 35 miliónů eur. Ze svého maxima 147,5 eura, představující celkovou tržní hodnotu sedmi miliard eur, spadly akcie firmy o 99,5 procenta.

Rozhodnutí France Télécomu opustit MobilCom ohrozilo v Německu více než 5000 pracovních míst jen týden před parlamentními volbami v zemi. MobilCom se stává dalším velkým případem bankrotu v německé ekonomice po krachu stavební skupiny Holzmann, mediálního impéria Kirch nebo strojírenského koncernu Babcock Borsig.

MobilCom musí na konci září zaplatit dluh 4,7 miliardy eur a žádný nový investor není v dohledu. Spolková země Šlesvicko- Holštýnsko, kde firma sídlí, sice udělá pro záchranu pracovních míst všechno, co bude možné, na zaplacení firemních dluhů však peníze nemá, řekla předsedkyně vlády spolkové země Heide Simmonsová.

France Télécom, který má v MobilComu 28,5 procenta a sám má obrovské dluhy, zdůvodnil svůj krok obtížnou situací, strukturálními potížemi a slabou zákaznickou základnou německé firmy. Připomněl i potíže v celém německém telekomunikačním odvětví, kde neúměrně drahé licence k provozování mobilních sítí třetí generace získal příliš velký počet firem. Nepříznivě působila i nepružná regulace německého telekomunikačního trhu, uvedl France Télécom.

Bývalý šéf MobilComu Gerhard Schmid, jehož ostrý spor s France Télécomem letos zahájil krizi obou partnerů, však obvinil z krachu Francouze. "France Télécom se ohlížel pouze na vlastní zájmy a utekl od odpovědnosti," uvedl Schmid a dodal, že "skandální a nelegální chování France Télécomu" by měl nyní hodnotit soud.

France Télécom vstoupil do MobilComu krátce předtím, než firma v roce 2000 koupila za 8,4 miliardy eur licenci na provozování sítě třetí generace. Minulý měsíc společnost uvedla, že získanou licenci nevyužije a její náklady odepíše.

ČTK

Článek ze dne 16. září 2002 - pondělí