logo itpoint.cz

Nevěřte každé textové zprávě

Podvody s mobilními telefony v Německu by se mohly rozšířit i k nám

Podle informací saské Spotřebitelské centrály se v SRN rozmáhá nový druh podvodu, který je zaměřen především na děti a mladistvé. Je asi jen otázkou času, kdy i české děti vlastnící stále více mobilní telefony, budou zneužity tímto jednoduchým trikem. Jedná se o jednoduchou hru – vynalézaví "podnikatelé" sází na zvědavost dětí a teenagerů vlastnících mobilní telefony. Plošně rozesílají jednoduchou textovou zprávu (SMS): "Dobře Tě znám a mám tě rád, ale stydím se ti zavolat, abych ti to řekl přímo. Zavolej mi, prosím, lásko, na tohle číslo." Podpis chybí, zůstává jen záhadné číslo kohosi, kdo mě miluje… Číslo uvedené na displeji ovšem znamená spojení na drahou telefonní linku se speciálním tarifem. Peníze za zavolání z milostné zvědavosti jdou do kapsy podnikateli a že se nejedná o částky malé, hovoří zkušenosti ze Saska. Někdy jde totiž o zahraniční linky, takže peníze z kreditu či z účtu volajícího rychle utíkají

Bránit se tomuto jednání je velice obtížné. Pokud dojde k odečtení kreditu z předplacené karty, nemá spotřebitel v ruce žádný důkaz. Zatímco se často jedná o částku, kvůli které se většina spotřebitelů není připravena soudit, může být takováto ztráta především pro rozpočty mladistvých více než citelná. Proto se určitě vyplatí poučit je o riziku takovýchto zpráv a doporučit jim, ať ji obratem smažou nebo před zpětným zavoláním se poradí s dospělým, který dokáže vyhodnotit, zda se nejedná o nějaké "drahé" číslo. V některých případech jde o zahraniční telefonní číslo, kdy je téměř nemožné se domoci práva a vrácení peněz. Zde však je pomoc celkem jednoduchá - stačí zablokovat hovory do zahraničí.

Musíme se připravovat na příchod těchto podvodníků i do České republiky. Dá se předpokládat, že tito "podnikatelé" zanedlouho budou hledat nové "trhy" pro své nekalé praktiky i u nás.

tisková zpráva Sdružení obrany spotřebitelů

Článek ze dne 12. července 2002 - pátek