logo itpoint.cz

Nizozemská KPNQwest, která působí i v ČR, vyhlásila bankrot

Nizozemská telekomunikační firma KPNQwest, která působí i v ČR, vyhlásila bankrot. Firma to uvedla poté, co zkrachovala jednání, jež jí měla na poslední chvíli zajistit prostředky na přežití. Zákazníků české pobočky se problémy nizozemské firmy netýkají, dodávají její představitelé.

Amsterdam / 31. května - Nizozemská telekomunikační firma KPNQwest, která působí i v ČR, vyhlásila bankrot. Firma to uvedla poté, co zkrachovala jednání, jež jí měla na poslední chvíli zajistit prostředky na přežití. Zákazníků české pobočky se problémy nizozemské firmy netýkají, dodávají její představitelé.

Vyhlášení bankrotu potvrdila tisková mluvčí nizozemské firmy KPN, která v KPNQwest drží 40 procent. Mluvčí dodala, že KPN je připravena poskytnout prostředky, aby udržela v provozu důležité části 25.000 kilometrů dlouhé sítě optických kabelů, kterou KPNQwest provozuje.

KPNQwest ve zprávě uvedla, že pokračují jednání o prodeji podstatné části skupiny a že je prodej aktiv stále možný. Zpráva dodává, že o soudní ochranu před věřiteli bude muset také zažádat množství evropských filiálek KPNQwest. Výjimkou jsou divize Střední Evropa, Portugalsko a Itálie.

Podle čtvrtečního vyjádření marketingového ředitele české pobočky Davida Duroně je tuzemská firma zcela nezávislá na mateřské společnosti, a to jak při poskytovaných služeb, tak finančně. "Našich zákazníků se problémy nizozemské společnosti vůbec netýkají," uvedl. Česká pobočka nyní podle něj pouze řeší, kdo bude jejím novým vlastníkem.

KPNQwest poskytuje hlasové, internetové a datové služby, v Evropě provozuje také 25.000 kilometrů dlouhou síť optických kabelů s připojením v 60 evropských velkoměstech a 14 metropolitních sítí. V České republice KPNQwest zaměstnává po sloučení s firmou GTS Czech téměř 400 lidí.

Obchodování s akciemi KPNQwest bylo na burze Euronext pozastaveno ve čtvrtek. Trh už ale situaci očekával delší dobu, protože tržní kapitalizace firmy se za dva roky snížila o více než 99 procent. Ze zhruba 40 miliard klesla jen asi na 13 miliónů eur.

Společnost KPNQwest vznikla v roce 1998, kdy vrcholil zájem o přenos dat a telekomunikační služby obecně. Firma sice vybudovala rozsáhlou síť optických kabelů, vytvořila přitom ale dluhy přes dvě miliardy eur. Vzhledem k hlubokému propadu tržeb však začala mít s jejich splácením problémy.

ČTK

Článek ze dne 3. června 2002 - pondělí