logo itpoint.cz

Nokia a Sonera předvádějí vyspělé mobilní služby a terminály na síti 3G WCDMA společnosti Sonera

Vývoj mobilních terminálů další generace jako Nokia 6650 v kombinaci s rozvojem atraktivních služeb dále urychlí rozjezd nových vyspělých služeb 3G. Otevřenost a interoperabilita přitom umožní bezproblémové používání služeb napříč sítěmi a hranicemi, což obohatí zážitky uživatelů a přispěje k masovému využívání nových možností.

Na akci znamenající milník pro technologie 3G společnosti Nokia a Sonera demonstrovaly ve finských Helsinkách vývoj mobilních komunikací směrem ke stále vyspělejším mobilním službám a zařízením třetí generace. Obě společnosti také zdůraznily svůj zájem na vývoji interoperabilních mobilních multimediálních služeb a technologií. Společnosti opět potvrdily svou průkopnickou pozici, když živě prezentovaly vyspělé služby sítě Sonera s telefonem Nokia 6650 - prvním dvourežimovým terminálem WCDMA/GSM odpovídajícím specifikaci 3GPP, který byl rovněž uveden.

Praktické a snadno použitelné mobilní služby sítě Sonera, které byly prezentovány zástupcům médií z celého světa v helsinském muzeu současného umění Kiasma, také jako první využívají telefon Nokia 6650 v prostředí funkční sítě WCDMA a představují důležitý milník ve vývoji 3G. Široká paleta dnes uvedených služeb spojuje posílání fotografií, videoklipů, e-mailů a hraní her po síti do pestré nabídky služeb. Tyto vyspělé služby mohou být poskytovány s použitím obou současných vývojových fází technologií mobilní komunikace GSM/GPRS a WCDMA.

Vývoj mobilních terminálů další generace jako Nokia 6650 v kombinaci s rozvojem atraktivních služeb dále urychlí rozjezd nových vyspělých služeb 3G. Otevřenost a interoperabilita přitom umožní bezproblémové používání služeb napříč sítěmi a hranicemi, což obohatí zážitky uživatelů a přispěje k masovému využívání nových možností.

Vrcholní představitelé společností Nokia a Sonera ve svých projevech v muzeu Kiasma nastínili, jak vidí vývoj služeb 3G v následujících měsících.

"Přechod služeb mezi ekosystémy 2G a 3G bude evoluční, přičemž konečným cílem je dosažení naprosté transparentnosti napříč různými technologiemi, jež přinese uživatelům pohodlné zážitky," řekl Harri Koponen, generální ředitel společnosti Sonera. "Úspěšné uvedení a přijetí nových mobilních služeb, které spojují vizualizaci a uživatelskou vstřícnost, závisí na vystižení skutečných potřeb zákazníků tak, aby byly vhodné do každodenního života."

"Společnosti Nokia a Sonera úzce spolupracují na zajištění bezproblémového uvádění nových a kreativních produktů a služeb," řekl Dr. JT Bergqvist, výkonný viceprezident společnosti Nokia Networks. "Klíčovými požadavky na poskytování potřebné kapacity jsou rychlost a uživatelská vstřícnost. Dnešní událost představuje začátek období urychlené optimalizace sítí a testování interoperability, která zajistí pohodlné zážitky pro mobilní uživatele. V návaznosti na období testování operátorů vyústí pilotní komerční provozy sítí WCDMA ve čtvrtém čtvrtletí tohoto roku do komerčních implementací v roce 2003. Tato ‚inkubační doba také poskytne skvělou příležitost vývojářům aplikací, kteří budou moci vytvářet a dolaďovat atraktivní služby s komerčními systémy a terminály."

Nokia je vedoucí společností v oblasti mobilních komunikací. Díky zkušenostem, inovacím a snadno ovladatelným a bezpečným řešením se stala předním světovým výrobcem mobilních telefonů a předním světovým dodavatelem mobilních a pevných telekomunikačních sítí a sítí založených na protokolu IP. Spojením mobility a internetu vytváří společnost Nokia nové možnosti pro podniky a koncové uživatele. Nokia patří mezi společnosti s nejširší akcionářskou základnou na světě, její akcie jsou kótovány na šesti velkých světových burzách.

Sonera Corporation je přední poskytovatel mobilních a vyspělých telekomunikačních služeb. Sonera roste jako operátor i jako poskytovatel transakčních a obsahových služeb ve Finsku a na vybraných mezinárodních trzích. Společnost také nabízí vyspělá datová řešení pro firmy a hlasové služby na pevné síti ve Finsku a přilehlých oblastech. V roce 2001 dosáhla Sonera obratu 2,2 miliard EUR a její zisk před odečtením mimořádných výdajů a daní činil 0,45 miliard EUR.

Sonera zaměstnává zhruba 7 400 lidí, další informace naleznete na www.sonera.com .

 www.nokia.cz

Článek ze dne 1. října 2002 - úterý