logo itpoint.cz

Nokia dodává řešení GPRS a MMS pro ruského operátora North-West Branch of OJSC MegaFon

Společnost Nokia podepsala smlouvu s ruským operátorem North-West Branch of OJSC MegaFon, na jejímž základě bude výhradním dodavatelem technologie multimediálních zpráv (MMS) a vysokorychlostní bezdrátové datové sítě GPRS pro St. Petěrsburg a přilehlou oblast, která pokrývá zhruba 1 250 000 účastníků.

Společnost Nokia podepsala smlouvu s ruským operátorem North-West Branch of OJSC MegaFon, na jejímž základě bude výhradním dodavatelem technologie multimediálních zpráv (MMS) a vysokorychlostní bezdrátové datové sítě GPRS pro St. Petěrsburg a přilehlou oblast, která pokrývá zhruba 1 250 000 účastníků. Atraktivní služba multimediálních zpráv umožňuje lidem posílat prostřednictvím mobilních terminálů fotografie a multimediální zprávy.

Mezi komerční služby MMS patří posílání osobních multimediálních zpráv, které jsou podstatně obohacenou verzí textových zpráv SMS a umožňují posílat s textem také fotografie, obrázky a zvukové nahrávky. K dispozici je také široká řada obsahových služeb, které umožňují uživatelům posílat svým přátelům předem připravené elektronické pohlednice s oblíbenými obrázky nebo animovanými komiksy.

"Služba multimediálních zpráv po vysokorychlostním spojení GPRS významně rozšíří naši nabídku služeb a v blízké budoucnosti poskytne všem našim zákazníkům pestřejší zážitky. Je pro nás potěšením, že úzce spolupracujeme s vedoucí společností v oblasti MMS, jako je Nokia, a pokračujeme tak v naší dlouhodobé spolupráci," říká Vadim Konevskiy, ředitel oddělení nových technologií, North-West Branch OJSC MegaFon.

"Technologie MMS je klíčem k budoucnosti mobilních služeb. Je tedy velmi důležitá pro podnikání operátorů a umožňuje jim získat náskok ve vývoji k budoucím mobilním službám," říká Denis Malyshev, senior account manager ve společnosti Nokia Networks.

"Budoucnost posílání osobních zpráv vidíme především v multimediálních zprávách. Proto jsme hrdí na to, že dodáváme technologie GPRS a MMS operátorovi North-West Branch of OJSC MegaFon a pomáháme mu zařadit se mezi první operátory v Rusku, kteří nabízejí tyto služby," říká Malyshev.

Podle smlouvy Nokia dodá úplnou Core Network GPRS, které řeší rostoucí požadavky současných mobilních sítí na datový provoz. Dále Nokia dodá úplné řešení MMS tvořené servery Nokia Multimedia Messaging Center (MMSC), Nokia Terminal Gateway, Nokia Terminal Management Server, Nokia WAP Gateway a dalšími bránami.

Nokia Terminal Gateway umožňuje používat zprávy MMS rovněž uživatelům starších telefonů bez podpory MMS. Pokud je multimediální zpráva odeslána na starší telefon, jeho uživatel dostane upozornění textovou zprávou a na přijatou zprávu MMS se může podívat na webu.

Nokia rovněž zajistí služby implementace, integrace a péče o systém pro udržení konkurenceschopnosti řešení MMS. Dodávky budou zahájeny během třetího čtvrtletí 2002.

Řešení MMS společnosti Nokia je úplné, plně standardizované řešení, jež poskytuje plnou interoperabilitu mezi různými sítěmi GSM/GPRS. Jeho nedílnou součástí je podpora starších telefonů, která umožňuje všem účastníkům mobilní sítě využívat multimediální služby, jakmile je síť začne podporovat. Nokia má rozsáhlé zkušenosti v oblasti MMS, pilotní komerční systémy stavěla od třetího čtvrtletí 2001 a komerční systémy zákazníkům dodává od loňského prosince.

MegaFon je první panruský mobilní operátor. Hlavními akcionáři společnosti MegaFon jsou Sonera (Finsko), Telia (Švédsko), Telecominvest (Rusko) a CT-Mobile (Rusko). Jako jediná společnost má MegaFon licenci na panruskou síť GSM, která zahrnuje 89 subjektů Ruské federace s populací 147 miliónů lidí. Zákaznická základna společnosti překračuje 2,2 milióny.

 www.nokia.cz

Článek ze dne 7. října 2002 - pondělí