logo itpoint.cz

Nokia uvádí první mobilní telefon pro sítě WCDMA a GSM

Nokia 6650 funguje v obou pásmech GSM 900/1800 a zároveň podporuje širokopásmovou technologii WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access). Jednou z výhod rádiového rozhraní WCDMA v telefonu Nokia 6650 je to, že dokáže používat více než jednu datovou relaci najednou. To znamená, že je možné například zachycovat a vysílat obraz z kamery a zároveň telefonovat ...

Společnost Nokia představila první mobilní telefon na světě, který odpovídá specifikaci 3GPP (Third Generation Partnership Project), funguje v obou pásmech GSM 900/1800 a zároveň podporuje širokopásmovou technologii WCDMA (Wideband Code Division Multiple Access). Jednou z výhod rádiového rozhraní WCDMA v telefonu Nokia 6650 je to, že dokáže používat více než jednu datovou relaci najednou. To znamená, že je možné například zachycovat a vysílat obraz z kamery a zároveň telefonovat. Díky dvourežimové funkčnosti je Nokia 6650 prvním mobilní telefonem na světě, který funguje ve všech sítích GSM/WCDMA v Evropě a Asii včetně Japonska.

První dodávky telefonu Nokia 6650 pro testování operátorů na živých sítích budou zahájeny během čtvrtého čtvrtletí 2002. V závislosti na načasování spouštění sítí WCDMA a na vyzrálosti interoperability mezi sítěmi, službami a terminály by první komerční dodávky telefonu Nokia 6650 měly být zahájeny v prvním pololetí 2003.

Telefon Nokia 6650 nabízí funkčnost v pohodlné kapesní velikosti. Je vybaven velkým barevným displejem, integrovanou kamerou na zachycování fotografií i ozvučeného videa, několika možnostmi datové konektivity a vyspělým uživatelským rozhraním. Tento inovativní výrobek se ideálně hodí pro každého, kdo od mobilního telefonu požaduje špičkovou funkčnost a nádech vysoké kvality.

 další info o Nokia 6650 "Uvedení telefonu Nokia 6650 je jasným důkazem o naší schopnosti stavět vysoce sofistikované a přitom uživatelsky vstřícné telefony pro mnohem komplexnější a náročnější operační prostředí založené na nových rádiových standardech jako WCDMA," řekl Anssi Vanjoki, výkonný viceprezident Nokia Mobile Phones. "Nokia je dobře připravena - a usilovně podporuje - technologický přechod na aplikační platformy a rádiová rozhraní třetí generace jak v terminálech, tak na straně infrastruktury. Úzce spolupracujeme se všemi firmami v odvětví, abychom zajistili interoperabilitu a hladké spuštění nové technologie."

Moderní technický návrh nového telefonu Nokia 6650 je založen na řešení, které spojuje čipy GSM a WCDMA na jediném obvodu, poskytuje dlouhou dobu hovoru (až 2 hodiny 20 minut v režimu WCDMA a 2 hodiny 40 minut v režimu GSM) a výdrž v pohotovostním režimu až 14 dní.

Nokia 6650 je první telefon společnosti Nokia, který dokáže najednou nahrávat obraz a zvuk. Kameru s rozlišením VGA lze rychle aktivovat otevřením krytu čočky. Kromě fotografií umožňuje zachycovat ozvučené videoklipy o délce až dvacet sekund a s rozlišením 4096 barev. Snímky nebo klipy pak mohou být zobrazeny a uloženy v telefonu Nokia 6650, nebo odeslány na kompatibilní telefon či e-mailovou adresu jako multimediální zprávy.

Software Nokia PC Suite pro telefon Nokia 6650 umožňuje uživatelům prohlížet a upravovat multimediální obsah z telefonu v počítači. Uživatelé s ním mohou dokonce seřadit různé videoklipy do seznamu, upravit jejich pořadí a přehrávat je jako film. Kromě toho PC Suite pro telefon Nokia 6650 umožňuje synchronizovat data z kalendáře a kontakty mezi počítačem a telefonem. Software PC Suite se bude dodávat v balení s telefonem Nokia 6650.

Telefon Nokia 6650 dále obsahuje prohlížeč protokolu WAP 1.2.1 s přístupem přes GPRS, technologii MIDP Java 1.0 pro stahování dalších aplikací do telefonu, podporu polyfonních vyzvánění, aplikaci peněženky usnadňující mobilní transakce a vynikající možnosti datové konektivity s rozhraními USB, Bluetooth a infračerveným portem. Podpora přenosového pásma technologie WCDMA poskytuje mobilním profesionálům datovou konektivitu z laptopu s podstatně vyšší rychlostí než běžný analogový modem.

S novou Bluetooth bezdrátovou náhlavní soupravou, která dnes byla také uvedena, budou uživatelé telefonu Nokia 6650 moci pohodlně vyřizovat hovory a posílat zprávy při pohybu. Nová náhlavní souprava je kompatibilní i s jinými telefony, které podporují standard Bluetooth 1.1 a profily handsfree nebo headset, takže nabízí vylepšenou interoperabilitu mezi výrobky různých značek. Telefon váží 141 g a má dynamickou paměť 7 MB.

Vzhledem ke svým technologickým přednostem a široké průmyslové podpoře nabízí širokopásmová rádiová technologie hladkou vývojovou cestu z GSM na vyspělejší mobilní komunikaci. Technologie WCDMA poskytuje rychlejší a flexibilnější využívání mobilních služeb díky širšímu přenosovému pásmu, vyšším datovým rychlostem a zdokonaleným možnostem roamingu. Jak se mobilní služby, aplikace a modely používání vyvíjejí, WCDMA umožní dále zdokonalovat funkce a aplikace mobilních telefonů pro využívání vyšší hlasové a datové kapacity.

 www.nokia.cz

Článek ze dne 27. září 2002 - pátek