logo itpoint.cz

Nokia vybrala nejlepší aplikace pro operační systém Symbian

Společnost vyhlásila vítěze soutěže o nejlepší aplikace pro operační systém Symbian, jíž se zúčastnila celá řada tvůrců zajímavých aplikací pro nejnovější mobilní přístroje firmy.

Nokia vyhlásila vítěze soutěže o nejlepší aplikace pro operační systém Symbian, jíž se zúčastnila celá řada tvůrců zajímavých aplikací pro nejnovější mobilní přístroje firmy. Účastníci soutěžili v oblasti komunikací, mobilních her a podnikových aplikací o komunikátor Nokia řady 9200. Mezi nejlepší aplikace patřily aplikace pro řízení letových informací, mobilní kanceláře a mobile imaging.

V kategorii komunikací získala první cenu dánská firma Mobilized Workforce za svůj nástroj pro komunikaci a řízení letových informací "The Wireless Aviator TODC". Tato aplikace nabízí leteckému personálu jednoduchý přístup ke klíčovým letovým a podpůrným informacím v době, kdy jsou na letišti, což optimalizuje efektivitu a produktivitu jejich práce. Klient, určený pro komunikátor Nokia řady 9200, zahrnuje základní funkcionalitu pro zadávání a příjem parametrů pro sdílení letových dat TODC (Take-Off Data Circulation) pomocí bezdrátového spojení s centrálním aplikačním serverem přes internet.

Vítězná aplikace v kategorii produktů pro zvýšení produktivity "ActiveDesk", vytvořená v irské společnosti Cibenix, zvyšuje užitkovost komunikátorů Nokia 9200 doplněním takových funkcí, jako je plánovač vzkazů a výkonný manažer aplikací. ActiveDesk umožňuje uživatelům optimalizaci vzhledu pracovní plochy komunikátoru, naplánování automatického odesílání a příjmu emailů v určitou denní dobu a současné spouštění více aplikací.

Vítězem v kategorii zábavy se stala britská firma Iomo. Její "FotoFunPack", nabitý řadou funkcí pro tvorbu a úpravu obrazu, dokáže udělat z Nokie 7650 zábavnou a tvůrčí hračku. Pomocí foteditoru "PhotoEdit" mohou uživatelé upravovat fotografie nebo obrázky, přijaté systémem multimediálních zpráv MMS, doplňováním dalších grafických prvků, jako jsou vousy nebo červený nos, a poté je odeslat svým známým. Aplikace Slider, která je také součástí produktu FotoFunPack, dokáže přeměnit naposledy vyfotografované obrázky tak, že je rozdělí na 9, 16, nebo 25 čtverců, které pak náhodně rozmístí na zobrazovací ploše.

Porota soutěže o nejlepší aplikace pro operační systém Symbian kromě toho ocenila dva studenty za jejich mimořádné úsilí při vytváření zábavných aplikací - Ženqui Šen vytvořil aplikaci mobilního diskžokeje a Pengpeng Yan sadu tří her s názvem "IG s Game pack". Oba vítězové ve studentské kategorii pocházejí z Číny a oba obdrželi mobilní telefony Nokia 5510.

Při rozhodování o nejlepších aplikacích porota hodnotila užitečnost, novátorství, využití komunikačních možností, možnost propojení se zařízeními Nokia a rovněž možnost uplatnění aplikace v praxi.

"Jsme velmi rádi, když vidíme rostoucí počet tvůrců softwarových aplikací, kteří využívají platformu Symbian a jazyk C++, umožňující vývoj ryzích aplikací pro systém Symbian. Kvalita vítězných aplikací ilustruje potenciál operačního systému Symbian pro vytváření moderních a užitečných nástrojů a rovněž vertikálních aplikací pro mobilní zařízení. Rád bych poblahopřál vítězům a poděkoval všem invenčním tvůrcům za účast v této soutěži," řekl Jouko Häyrynen, vice-prezident programu Forum Nokia.

Soutěž společnosti Nokia Mobile byla odstartována v listopadu roku 2001 a byla určena pro softwarové tvůrce z celého světa. Úkolem bylo vytvořit aplikace v programovacím jazyce JavaTM a pro operační systém Symbian, které by se uplatnily v nejnovějších přístrojích společnosti, jako jsou například komunikátory Nokia 7650 a 9200. Vítězové v kategorii aplikací v jazyce Java byli vyhlášeni již v březnu. Celá soutěž přilákala více než 700 softwarových tvůrců.

Vítězné společnosti představí své aplikace spolu se společností Nokia na výstavě Symbian Expo, konané 23. a 24. dubna v Londýně.

Forum Nokia je celosvětový vývojový program společnosti Nokia, v rámci něhož se organizuje celá řada aktivit zaměřených na vývoj, testování a distribuci aplikací. Softwaroví tvůrci zde mohou získat informace o nových zařízeních a technologiích, nástroje technické podpory, sady pro vývoj software (SDK), emulátory či odpovědi na nejčastější dotazy. Forum Nokia zprostředkovává kontakt mezi softwarovými tvůrci a dalšími subjekty, včetně prodejních kanálů, operátorů, podniků a zákazníků, a dále nabízí program Nokia OK pro hodnocení a testování aplikací.

Více informací získáte na adrese www.forum.nokia.com .

 www.nokia.cz

Článek ze dne 18. dubna 2002 - čtvrtek