logo itpoint.cz

Nokia zvýšila ve čtvrtletí zisk na 1,25 miliardy eur

Nezdaněný zisk největšího světového výrobce mobilních telefonů Nokia ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl na 1,245 miliardy eur z 1,068 miliardy díky poptávce po nových typech mobilních přístrojů. Oznámila to dnes firma a dodala, že ve čtvrtém čtvrtletí očekává zisk zhruba na úrovni stejného období loňského roku. Zisk na akcii dosáhl 0,18 eura, a překonal tak firemní prognózu, která počítala se ziskem 0,15 až 0,17 eura.

Nezdaněný zisk největšího světového výrobce mobilních telefonů Nokia ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostl na 1,245 miliardy eur z 1,068 miliardy díky poptávce po nových typech mobilních přístrojů. Oznámila to dnes firma a dodala, že ve čtvrtém čtvrtletí očekává zisk zhruba na úrovni stejného období loňského roku.

Zisk na akcii dosáhl 0,18 eura, a překonal tak firemní prognózu, která počítala se ziskem 0,15 až 0,17 eura. Ve čtvrtém čtvrtletí společnost očekává zisk na akcii 0,23 až 0,25 eura ve srovnání s 0,24 eura ve srovnatelném loňském období, napsala agentura Reuters.

Výsledky společnosti nezahrnují odpisy nehmotného majetku a mimořádné položky. Tržby vzrostly na 7,224 miliardy eur z předchozích 7,050 miliardy. Firma předpokládá, že se její příjmy ve čtvrtém čtvrtletí díky mobilním přístrojům s barevným displejem zvýší na 8,9 až 9,2 miliardy eur z 8,79 miliardy ve stejném loňském období.

Příjmy divize pro mobilní telefony, která je hlavním tahounem zisku i tržeb, vzrostly ve třetím čtvrtletí o sedm procent na 5,63 miliardy eur. Provozní marže divize dosáhla 22,2 procenta a patří tak k nejvyšším v tomto odvětví. Společnost Nokia si uchovala vysoké marže především díky novým typům mobilních telefonů.

Americká společnost Motorola, která je druhým největším výrobcem mobilních telefonů na světě, začátkem týdne oznámila, že vykázala ve třetím čtvrtletí poprvé po šesti předchozích ztrátách zisk, ale dodala, že tržby nedosáhly očekávání kvůli nízké poptávce. Motorola rovněž snížila výhled hospodaření pro letošní poslední čtvrtletí a celý příští rok. Další významný konkurent, švédský Ericsson, zveřejní hospodářské výsledky v pátek.

ČTK

Článek ze dne 18. října 2002 - pátek