logo itpoint.cz

Oskar chce nabídnout MMS od roku 2003

Smlouva na dodání příslušných technologií již byla podepsána s společností Ericsson. Uživatel, který chce odeslat na jiný mobilní telefon MMS zprávu, vstoupí ve svém mobilním telefonu do editoru multimediálních zpráv, vloží fotografii vytvořenou pomocí fotoaparátu vestavěného v telefonu, text, nebo obrázek a připojí zvukový záznam, který vytvořil také přímo v telefonu. Následně zvolí telefonní číslo adresáta nebo e-mail a MMS zprávu odešle.

Společnost Český Mobil, provozovatel mobilní sítě Oskar, chce nabídnout službu zasílání multimediálních zpráv (MMS) od roku 2003. Jeho konkurent T-Mobile plánuje spuštění služby ještě letos. Technologie umožňuje uživatelům mobilních telefonů podporujících MMS přijímat a odesílat vlastní fotografie, obrázky, animace, hudbu i zvukové záznamy.

Veřejné testování MMS zahájil již na počátku července konkurenční operátor Eurotel ( >>> ). Komerční provoz chce spustit do několika měsíců.

"Smlouvu na dodání příslušných technologií jsme již podepsali se společností Ericsson," řekl ČTK mluvčí T-Mobile Petr Stoklasa. Český Mobil si podle mluvčího Igora Přerovského dodavatele technologie MMS vybírá a do konce roku bude probíhat zkušební provoz této služby. Eurotelu příslušné technologie dodává společnost Nokia ( >>> ).

Zprávy MMS již spustili operátoři v některých jiných zemích. Mezi první patřilo Japonsko a Norsko. Cena za poslání multimediální zprávy je však v těchto zemích vysoká, v Norsku dosahovala v přepočtu 40 korun. Podle Přerovského sice MMS budou dražší než oblíbené textové zprávy, ale rozhodně se nebudou blížit cenám v Norsku. "Příslušné technologie jsou dnes již levnější," zdůvodnil.

Přerovský i tak počítá s pomalejším startem nové služby. Na trh totiž zatím přišlo pouze několik telefonů, které technologii MMS podporují, a ty jsou pro běžného uživatele drahé. Například přístroj Nokia 7650 stojí přibližně 25 tisíc korun. Dokud na trhu nebude dostatek multimediálních mobilních telefonů, bude význam služby limitovaný. "Do budoucnosti je ale možnost využití MMS veliká," dodal.

Uživatel, který chce odeslat na jiný mobilní telefon MMS zprávu, vstoupí ve svém mobilním telefonu do editoru multimediálních zpráv, vloží fotografii vytvořenou pomocí fotoaparátu vestavěného v telefonu, text, nebo obrázek a připojí zvukový záznam, který vytvořil také přímo v telefonu. Následně zvolí telefonní číslo adresáta nebo e-mail a MMS zprávu odešle.

Pokud zákazníci pošlou MMS zprávu na telefon, který nepodporuje tuto technologii, systém odešle místo fotografie jen krátkou SMS zprávu obsahující heslo a internetovou adresu, kde je možné si obrázek prohlédnout. Celou zprávu je pak možné si vyzvednout na internetových nebo WAP stránkách.

ČTK

Článek ze dne 25. července 2002 - čtvrtek