logo itpoint.cz

Požár ústředny narušil nejen telefonování

Nehoda zamíchala i dopravním provozem. Kde požár vypukl ? Doufejme, že ne ve třinácté komnatě ... Český Telecom opravuje skutečně bleskově - více než 21 tisíc linek již opět funguje.

Při zprávě o úterní nehodě v jedné z telefonních ústředen Českého Telecomu v centru Prahy nešlo nevzpomenout na stejný případ, který se stal na měsíc přesně před dvěma lety, přesněji 2. ledna 2000. Tehdy krátce po Novém roce vyhořela ústředna ve Frýdku Místku. Mimo provoz bylo kolem 30 tisíc linek, prakticky celý okres. Vyrojily se spekulace o vlivu přechodu letopočtu na rok 2000, za příčinu požáru byly podle ředitelství Hasičského záchranného sboru nakonec označeny "nepředpokládané změny provozních parametrů". Škoda se vyšplhala na 30 miliónů korun. Doufejme tedy, že Telecom nemá nyní založenu tradici lednových ohňů.

Smutné je, že podle prvních informací požár zaregistrovala nikoliv dokonalá signalizace, ale pracovnice, která přišla cosi zkontrolovat. Hořet začalo v rozvodně, podle jedné verze od klimatizace. Na místě je otázka, zda se nezanedbala protipožární opatření. Je pravda, že budova na rohu Korunní a Blanické ulice hostí telefonní ústřednu snad již od dob první republiky a odpovídá tomu její stav a dispozice.

Moderní budovy, které mají ve svých stěnách hostit telekomunikační technologie, jsou vybavovány automatickou hasební technikou, kdy systém je schopný pomocí speciálního a velmi drahého hasebního plynu začít automaticky hasit i jediný stojan zařízení. Prakticky všechny telehousy, které nabízejí své prostory všem možným operátorům, tuto svou přednost náležitě zdůrazňují. Po úterním dopoledni je jasné proč. I proč se vyplatí masivní investice do těchto stále dokonalejších a dražších systémů. Materiály, ze kterých jsou telekomunikační technologie vyrobeny se totiž vyznačují obvykle velmi dobrou hořlavostí a tak pokud není požár podchycen skutečně v ohnisku, nebývá brzy co zachraňovat.

První odhad přímých škod hovořil o 100 miliónech korun, nyní jde snad jen o desítky miliónů. Je jasné, že další škody způsobí Telecomu výpadek tržeb, ať již za neuskutečněná spojení, tak i za vrácené paušály. Již dnes je ale naštěstí jasné, že delší výpadek čeká jen na menšinu linek. Jde o obdivuhodný výkon, když si uvědomíme, že shořel hlavní rozvod, tedy místo, kde končí každý drát jednotlivého účastníka.

Včera v poledne se to u postižené budovy jen žlutilo auty Telecomu. Bohužel ve své horlivosti nezaparkovali pracovníci Telecomu na přeplněných ulicích vždy nejšťastněji a způsobili tak i nehodu. Narušen byl tak provoz jak telefonů, tak v tomto případě i tramvají. Naštěstí škoda je v druhém případě nesrovnatelně nižší. Naše další obrázky ukazují, jak vypadají zpopelněné milióny, připravené k pietnímu odvozu.

Vyšetřovatelé hasičů byli v pilné práci. Hasiči po konzultaci s kriminalisty zatím vyloučili, že by požár někdo založil úmyslně. "Můžeme říci, že důvod požáru je v oblasti technických příčin," řekl šéf vyšetřovatelů pražského hasičského záchranného sboru Václav Hladík.

Cizí vědomé zavinění je tedy zatím vyloučeno. Přesto jsme z různých zdrojů zaslechli i spekulace o teoretické souvislosti s takzvanými třináctými komnatami, kde policie či jiné státní orgány provádějí odposlechy hovorů a jiné komunikace. Právě poškozený objekt měl být v tomto směru velmi dobře vybaven ještě z předlistopadové éry.

Bude velmi zajímavé, jak dopadne jak vyšetřování příčin požáru, tak odstraňování jeho vlivu na telefonní provoz. Význam takovýchto objektů opravňuje nejvyšší dosažitelný stupeň ochrany, i protipožární. Varuje i zmíněný případ z Frýdku- Místku. I díky němu má Český Telecom know-how, jak v takových případech postupovat. Snad se pak ukáže i ekonomická opodstatněnost lepší prevence.

 bohužel ve své horlivosti nezaparkovali pracovníci Telecomu na přeplněných ulicích vždy nejšťastněji a způsobili tak i nehodu  včera v poledne se to u postižené budovy jen žlutilo auty Telecomu
 sanace škod způsobených vodou a požárem  vyšetřovatelé vyšetřují
 zpopelněné milióny, připravené k pietnímu odvozu  i tyto automaty ohluchly

Článek ze dne 24. ledna 2002 - čtvrtek