logo itpoint.cz

Přečíslování 2002 - výhody jen pro někoho

O přečíslování jste si již u nás mohli přečíst snad všechno. Známou výhodou je rozšíření místního hovorného v rámci kraje. Podle posledních informací ale nikoliv pro každý kraj.

O přečíslování jste si již u nás mohli přečíst snad všechno. Známou výhodou je rozšíření místního hovorného v rámci kraje. Poslední novinkou, která zazněla před několika desítkami minut na tiskové konferenci Českého Telecomu, je ale zachování meziměstského tarifu mezi dnešním UTO Praha a Středočeským krajem. Původní informace jasně předpokládaly v tomto směru spojení za místní tarif. Je pro to dost dobrých důvodů. Dosavadní obvod UTO Praha zahrnuje i některé obce, které leží již daleko ve Středočeském kraji, jako třeba Slapy, Jílové, Zadní Třebáň anebo Odolena Voda. Správní úřady Středočeského kraje i okresů Praha - východ i Praha - západ leží na území hlavního města, ale spojení bude, pravda stejně jako dosud, za meziměstský tarif. Vznikne tak situace, kdy třeba z Rakovníka do Čáslavi ( přes 120km vzdušnou čarou ) budete ve špičce volat v nejběžnějším tarifu Českého Telecomu za 1.40Kč/min., ale do Prahy, která leží uprostřed mezi těmito městy, již za 3.65Kč/min. To by nebylo tak neobvyklé, meziměsto je účtováno i mezi sousedními obcemi, pokud je mezi nimi zrovna krajská hranice. Paradox tohoto stavu vynikne, když si uvědomíme, že zamýšlený hovor půjde fyzicky přes ústřednu na území Prahy.

Český Telecom odhaduje v celorepublikovém shrnutí změnu 1/3 dosavadních meziměstských spojení na místní, a s tím související úsporu asi 20% za dosud meziměstská spojení. Jak je z výše uvedeného zřejmé, Praha je tak jediným krajem, jehož obyvatelé nezískají žádné rozšíření dosahu místního hovorného.

Požádali jsme zástupce Českého Telecomu o vysvětlení důvodů změny původního záměru ponechat místní hovorné mezi Prahou a Středočeským krajem. Jakmile je získáme, budeme Vás zde o tom informovat.

Článek ze dne 12. června 2002 - středa