logo itpoint.cz

Přečíslování zřejmě nezpůsobilo potíže ani policii na severu Čech

Bez problémů se v noci ze sobotu na neděli podařilo přečíslovat téměř osm miliónů mobilních uživatelů a necelé čtyři milióny pevných linek. Drobné problémy podle Českého Telecomu, tedy garanta této rozsáhlé akce, vznikly pouze v sedmi městech na severu Čech při volání na policii. Severočeská policie o tom ale nic neví. Podle mluvčího Telecomu je možné, že uživatelé si závad vůbec nemuseli povšimnout ...

Bez problémů se v noci ze sobotu na neděli podařilo přečíslovat téměř osm miliónů mobilních uživatelů a necelé čtyři milióny pevných linek. Drobné problémy podle Českého Telecomu, tedy garanta této rozsáhlé akce, vznikly pouze v sedmi městech na severu Čech při volání na policii. Severočeská policie o tom ale nic neví. Podle mluvčího Telecomu je možné, že uživatelé si závad vůbec nemuseli povšimnout.

Celorepublikové přečíslování veřejné telekomunikační sítě se uskutečnilo ze soboty na neděli mezi půlnocí a třetí hodinou ranní. Telecom změnil formát čísel a zredukoval počet telefonních obvodů. Největší starost měli občané o to, zda se v případě nouze dovolají na tísňové linky. V mnoha krajích proto v nočních hodinách na policii a pohotovost volali a zjišťovali, zda spojení funguje.

Telefonní sítě v hlavním městě neměly při nočním přečíslování žádné potíže. Z operačního střediska hasičů i z policejní správy hlásili dispečeři, že vše se odehrálo "absolutně bez problémů". Komplikace neměla ani pražská záchranná služba. Během noci zaznamenali záchranáři asi 100 telefonátů a od 23:00 do třetí hodiny ranní vyjeli k 35 případům.

Také středočeští hasiči neevidovali žádné nezvyklé problémy. Potíže s telefonickým spojením neměli, pouze zaznamenali nadprůměrný počet telefonátů občanů. Ti si ověřovali, zda spojení na hasiče funguje.

Bezproblémové bylo podle policie i přečíslování na severu Čech. "V noci jsme jednotlivá čísla obvolávali a všechno fungovalo," řekl operační důstojník. Český Telecom ale tvrdí, že v některých městech byly problémy.

Komplikace se změnou čísel nezaznamenali ani ve Zlínském kraji. Lidé tam ale poněkud častěji než jinde volají na informační linky. Požadují informace o telefonních stanicích, které měly dosud šestimístná čísla. Nyní k nim musejí například na Uherskohradišťsku předřadit číslo 572, v okrese Vsetín 571 a Kroměříž 573. Z poskytovaných informací si totiž většinou zapamatovali pouze předčíslí Zlínského kraje 57.

Na Vysočině přečíslování zřejmě bezpečnost občanů neohrozilo. Jako bezproblémovou označili akci Českého Telecomu zástupci policie a nemocnic. V Pelhřimově sice v noci vypadl jeden hovor tísňového volání, ale občanovi v nouzi se podařilo dovolat napodruhé. Policie nezaznamenala ani větší kriminalitu.

Žádné mimořádné události nezaznamenali severomoravští policisté. "Od 23:00 do 05:00 jsme přijali celkem 25 hovorů, což je běžný průměr v této noční době. Často volali lidé, aby se ujistili, že už to funguje," řekl operační důstojník hasičů.

V porodnici Fakultní nemocnice s poliklinikou v Ostravě- Porubě se během noci narodilo jediné dítě. "Všechno bylo v pořádku. Nemáme informace, že by se kvůli telefonům objevily komplikace," řekla porodní asistentka.

Bez problémů se obešlo přečíslování telefonů v Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Žádné mimořádné potíže nezaznamenali ani hasiči v západních Čechách.

ČTK

Článek ze dne 23. září 2002 - pondělí