logo itpoint.cz

Přidělování vládních zakázek již bez obezliček ?

V dolní komoře parlamentu prošla už v prvním čtení novela zákona o veřejných zakázkách a paragraf o vládních výjimkách na přidělování zakázek bez výběrového řízení již konečně zmizel ...

Telekomunikační společnost GTS obdržela od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) stanovisko k případu zadání veřejné zakázky bez vyhlášení výběrového řízení. ÚOHS přezkoumal na podnět GTS usnesení vlády č. 271/01 z března 2001, jímž vláda bez vyhlášení veřejného výběrového řízení přidělila státní zakázku na komunikační infrastrukturu pro veřejnou správu Českému Telecomu.

Úřad dospěl k názoru, že se jedná o "specializovanou zakázku, jejíž plnění v plném rozsahu a v požadovaném čase může reálně naplnit pouze jeden subjekt". Vláda tedy podle ÚOHS stávající znění zákona o zadávání veřejných zakázek nijak neporušila.

"Ani GTS, ani jinému zájemci nedala vláda šanci prokázat schopnost takovou specializovanou zakázku naplnit," komentoval rozhodnutí ÚOHS David Duroň, marketingový ředitel GTS. " O to je cennější, že včera v dolní komoře parlamentu prošla už v prvním čtení novela zákona o veřejných zakázkách. Paragraf o vládních výjimkách na přidělování zakázek bez výběrového řízení prostě musel pryč," dodal Duroň.

Již v listopadu loňského roku se v předané hodnotící zprávě o připravenosti ČR na vstup do EU stal postup vlády při zadávání veřejných zakázek i způsob liberalizace telekomunikací předmětem kritiky Evropské komise.

GTS Czech je největším alternativním operátorem v České republice. Poskytuje komplexní nabídku hlasových, datových, internetových, operátorských a integrovaných služeb. Evropská komise v polovině ledna tohoto roku dala souhlas společnosti KPNQwest k akvizici GTS Europe, jejíž součástí je i GTS Czech.

 www.gtsgroup.cz
tisková zpráva

Článek ze dne 8. února 2002 - pátek