logo itpoint.cz

První UMTS hovor v Rusku

Siemens pokračuje v úspěšném tažení s technologií 3G. Možnosti technologie a instalované zkušební sítě předvedla společnost Siemens IC Mobile spolu s předním ruským mobilním operátorem Mobile TeleSystems OJSC.

První živé spojení UMTS uskutečněné v Rusku je dalším důkazem vedoucího postavení společnosti Siemens divize Information and Communication Mobile (IC Mobile) v oblasti mobilních sítí třetí generace (3G). Možnosti technologie a instalované zkušební sítě předvedla společnost Siemens IC Mobile spolu s předním ruským mobilním operátorem Mobile TeleSystems OJSC.

Technologickým základem úspěšného přenosu hlasu a dat byla kompletní síť UMTS, jejíž součástí jsou kromě základnových stanic UMTS (takzvaných ‘Node B‘) i ústředny pro přepojování okruhů a paketů pro přenos hlasu a dat.

Moskevské spuštění zkušební sítě UMTS je již patnáctým úspěšným testem provozu mobilní sítě třetí generace společnosti Siemens IC Mobile a jejího partnera NEC v Evropě a Asii. V rámci testů došlo k přenosu hlasových hovorů a dat nejen v rámci zkušebních sítí UMTS, ale i ve stávajících pevných a mobilních sítích GSM mimo národní hranice.

Již na konci října loňského roku spustila společnost Siemens IC Mobile provoz kompletní zkušební sítě UMTS v italské Padově. Padovské testy se kromě jiného zaměřily na spojení s národními a mezinárodními telefonickými sítěmi a přenos videa. Partneři Siemens IC Mobile a NEC představili přenos videa již na ostrově Man a v Monaku. V rámci sítě došlo k přenosu hlasu a obrázků z jednoho koncového zařízení na druhé. Aplikace UMTS vytvořily přístup na intranet a internet, díky němuž mohou uživatelé přes mobilní telefon přijímat e-maily, prohlížet si video a používat lokalizační služby.

Před několika týdny vytvořili technici společnosti Siemens také nový světový rekord v rychlosti propojení: při bezdrátovém surfování na mobilním telefonu dosáhli poprvé ve zkušební síti šestkrát vyšší rychlosti (384 kbit/s), než jaké dosahuje spojení přes jeden ISDN B – kanál (64 kbit/s). Tím položila společnost Siemens IC Mobile technologické základy pro komerční uvedení výkonných aplikací pro mobilní data a multimédia prostřednictvím UMTS.

 www.siemens.cz
tisková zpráva

Článek ze dne 8. ledna 2002 - úterý