logo itpoint.cz

Reakce společnosti eTel na tiskovou konferenci ČTÚ

Domníváme se, že místo donkichotského souboje s větrnými mlýny by bylo čistším a systémovým řešením, kdyby předseda ČTÚ odstoupil a navrhl vládě zrušení svého úřadu ...

Praha, 20. 3. 2002 - Společnost eTel považuje za nutné reagovat na tiskovou konferenci ing. Davida Stádníka, předsedy ČTÚ následovně :

Domníváme se, že místo donkichotského souboje s větrnými mlýny by bylo čistším a systémovým řešením, kdyby předseda ČTÚ odstoupil a navrhl vládě zrušení svého úřadu. Tím by definitivně skončila iluze deliberalizovaného trhu a ušetřily by se peníze daňových poplatníků. V rámci stávající logistiky plné děr by dopad tohoto řešení na komunikační trh a jeho zákazníky byl mizivý.

V současné situaci je rovnováha telekomunikačního trhu vychýlena ve prospěch Českého Telecomu tak významně, že se jeví jako neodvratný další arbitrážní spor s vládou České republiky na ochranu investic alternativních operátorů. Akcionáři eTelu jsou připraveni tento spor zahájit.

 www.etel-group.com/czech/frameset.html

Z neoficiálních informací vyplývá, že eTel chce v nejbližší době nejprve vyvolat jednání s představiteli státu a Českého Telecomu a teprve na jejich základě se rozhodne, zda podá podnět k arbitrážnímu řízení.

Vážné obavy o ochranu dosavadních investic dali najevo i akcionáři alternativních operátorů Contactelu či GTS. Oba jsou připraveni požadovat po Evropské unii znovuotevření kapitoly telekomunikace předvstupních pohovorů s Českou republikou a upozornit EU na ohrožení zahraničních investic. Kapitola telekomunikace byla uzavřena v roce 2000 na základě příslibu české vlády, že dojde k plné liberalizaci zdejšího telekomunikačního trhu. Tento slib však podle Contactelu a GTS není plněn. Alternativní operátoři si stěžují především na opožděné rozhodování ČTÚ, nejasnou úpravu zdejšího trhu, oddalování zavedení volby operátora i plné přenositelnosti čísel a protežování dříve monopolního Českého Telecomu.

Článek ze dne 21. března 2002 - čtvrtek