logo itpoint.cz

Rozhodnutí ČTÚ o cenách za propojení internetu posoudí soud

Soudní žalobu na cenové rozhodnutí (03/PROP/2002) Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), které stanoví ceny propojení pro telefonický přístup na internet, podá v nejbližších dnech Český Telacom. Tento postup je posledním možným způsobem, jak zabránit negativním dopadům rozhodnutí regulátora, které v konečném důsledku poškozuje nejen Český Telacom, ale především všechny uživatele internetu v České republice.

Soudní žalobu na cenové rozhodnutí (03/PROP/2002) Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), které stanoví ceny propojení pro telefonický přístup na internet, podá v nejbližších dnech ČESKÝ TELECOM. Tento postup je posledním možným způsobem, jak zabránit negativním dopadům rozhodnutí regulátora, které v konečném důsledku poškozuje nejen ČESKÝ TELECOM, ale především všechny uživatele internetu v České republice.

"ČTÚ nás k tomuto krajnímu kroku dohnal svým nezodpovědným a nekonzistentním postupem. Absolvovali jsme v poslední době množství jednání a diskusí o této problematice, úředníkům regulátora jsme předali stohy podkladů, které jsme opakovaně doplňovali, ale všechno naprosto bezvýsledně," uvedl generální ředitel ČESKÉHO TELECOMU Přemysl Klíma. "Na základě našich analýz se domníváme, že ČTÚ pravděpodobně porušuje telekomunikační zákon," dodal P. Klíma.

ČTÚ stanovil 21. května letošního roku ceny za propojení internetových volání ve výši 0,17 Kč/min (mimo špičku) respektive 0,47 Kč/min (ve špičce), tedy s minimálním rozdílem od platné ceny pro koncové uživatele. V některých případech je dokonce cena za propojení vyšší, než částka, kterou za minutu strávenou na internetu zaplatí zákazník.

Ceny nadiktované ČTÚ tak neumožňují snižování současné ceny za připojení k internetu a dokonce vytvářejí podstatný tlak na její růst, což je zcela v rozporu s trendy ve vyspělých evropských zemích. ČESKÝ TELECOM nemůže dlouhodobě nabízet koncovým uživatelům cenu nižší než zmíněných 17 respektive 47 haléřů (náklady propojení) navýšenou o částku pokrývající alespoň vlastní minutové náklady a daň z přidané hodnoty. Některé cenové varianty pro přístup na internet, které v současné době poskytuje ČESKÝ TELECOM svým zákazníkům, jsou přitom dokonce pod cenou za propojení, kterou je ČESKÝ TELECOM nucen platit jiným operátorům na základě rozhodnutí ČTU.

ČESKÝ TELECOM opakovaně upozorňoval ČTU na možné negativní dopady zmíněného rozhodnutí, protože si je vědom své zodpovědnosti za rozvoj internetového trhu v České republice. Jeho cílem je nastavení takových propojovacích cen, které vytvoří jak výhodné podmínky pro užívání internetu nejširšímu počtu zákazníků, tak i ekonomické prostředí pro úspěšné fungování všech operátorů.

 www.telecom.cz

Článek ze dne 21. června 2002 - pátek

Acronis True Image 2019