logo itpoint.cz

Siemens se stal akcionářem společného podniku Symbian

Stejně jako Ericsson, Matsushita, Motorola, Nokia, Psion a Sony Ericsson se nyní i Siemens zavázal používat operační systém Symbian v budoucích inteligentních telefonech.

Společnost Symbian a divize Information and Communication Mobile společnosti Siemens (Siemens IC Mobile) dnes oznámily, že se Siemens IC Mobile rozhodla stát novým akcionářem Symbianu, a tedy intenzivněji podporovat inteligentní telefony s operačním systémem Symbian. Podle podmínek dohodnutých mezi akcionáři získá Siemens pětiprocentní podíl ve společném podniku Symbian za 22,8 miliónu Eur (14,25 miliónu GBP). Jakmile se Siemens stane akcionářem, její zástupci usednou v dozorčí radě Symbianu a budou svými zkušenostmi ovlivňovat budoucnost operačního systému Symbian z technického a strategického hlediska i z hlediska vývoje produktů.

Člen správní rady společnosti Siemens AG Rudi Lamprecht zdůraznil : "Uzavření této nové dohody mezi Symbianem a Siemens IC Mobile je jistě velmi dobrá zpráva pro naše zákazníky. Zároveň je to jasný signál pro trh a pro všechny vývojáře aplikací. Již loni jsme získali licenci na operační systém Symbian pro vývoj inteligentních telefonů. Teď chceme také využít šanci podstatně ovlivnit podobu tohoto otevřeného standardu pro inteligentní telefony. Po pečlivém posouzení systému Symbian se Siemens IC Mobile, jeden z nejvýznamnějších výrobců mobilních telefonů, rozhodl, že se ve vývoji tohoto systému bude výrazněji angažovat."

David Levin, výkonný ředitel společnosti Symbian, řekl : "Velmi vítáme, že se Siemens stal novým akcionářem Symbianu. Zapojení Siemensu i nedávno dokončené navýšení jmění, při kterém všichni akcionáři využili svých předkupních práv, jasně dokazuje vedoucí postavení Symbianu a je ukázkou široké podpory, které se těšíme v celém odvětví mobilní komunikace. Pokud jde o operační systémy pro inteligentní telefony, Symbian je dnes de facto standardní volbou. Těšíme se na to, až bude v příštím roce na trh uvedena celá řada inteligentních telefonů na bázi operačního systému Symbian. Naše společnost je ve své části trhu velmi dobře situována a nyní se bude stále více zaměřovat na komerční stránku své činnosti."

Yasuo Katsura, prezident společnosti Matsushita, k tomu dodal : "Panasonic s radostí vítá společnost Siemens jako nejnovějšího akcionáře Symbianu. Projekt Symbian trvale dosahuje výrazného pokroku při vytváření standardů pro mobilní telefony nové generace a úspěšně zakládá partnerskou spolupráci předních hráčů v našem odvětví."

Mike Zafirovski, prezident divize osobní komunikace společnosti Motorola, řekl : "Motorola má radost z toho, že se Siemens stal akcionářem a podporovatelem projektu Symbian. Motorola je přesvědčena, že operační systém Symbian nabízí výrobcům mobilních telefonů příležitost rychleji připravit trh na přijetí působivých nových multimediálních služeb. Proto vítáme zapojení dalšího výrobce do projektu, který tyto záměry uskuteční."

Matti Alahuhta, prezident pro mobilní telefony ve společnosti Nokia, uvedl : "Společnost Nokia vítá Siemens mezi akcionáře Symbianu. V rámci tohoto podniku bude Siemens moci spolupracovat s ostatními výrobci mobilních terminálů při realizaci naší společné vize a při plnění závazků vůči budoucnosti našeho oboru. Technologie Symbian představuje stabilní a výkonnou platformu pro nejmodernější mobilní terminály. Jde o platformu, která je připravena i na budoucí změny a která byla navržena speciálně pro svět mobilní komunikace. Skutečnost, že různí dodavatelé koncových mobilních zařízení budou sdílet stejnou otevřenou platformu pro inteligentní telefony a komunikátory, urychlí růst trhu a vytvoří zajímavé obchodní příležitosti pro nezávislé softwarové vývojáře, kteří se chtějí zaměřit na mobilní trh. Naše odvětví jako celek pak dosáhne větší hospodárnosti díky velkému objemu produkce."

Ian McElroy, výkonný ředitel společnosti Psion PLC, se připojil k těmto prohlášením : "Společnost Psion je velmi potěšena tím, že se Siemens stává dalším akcionářem a investorem Symbianu. Toto rozhodnutí zdůrazňuje a dále posiluje postavení Symbianu jako budoucího dodavatele operačních systémů nové generace, které bude preferovat celé odvětví mobilní komunikace."

Podobně se vyjádřil i Katsumu Ihara, prezident společnosti Sony Ericsson : "Sony Ericsson vítá Siemens jako nového akcionáře společnosti Symbian. V současnosti pozorujeme, jak odvětví mobilní komunikace rychle přijímá Symbian jako společný standard, který nabízí stále širší možnosti komerčního využití. Operační systém Symbian je široce přijímaný otevřený standard, který nám i jiným výrobcům dovoluje uvádět na trh působivé nové telefony s inteligentními funkcemi. Tyto přístroje se stanou základem rozvoje trhu mobilních aplikací, služeb i informačního obsahu."

 www.siemens.cz

Článek ze dne 29. dubna 2002 - pondělí