logo itpoint.cz

Širokopásmová technologie DSL je schopna doručit atraktivní zábavní služby přímo do televizního přístroje

Společnosti Alcatel a Thomson multimedia v Paříži společně předvedly okamžitou, interaktivní, personalizovanou distribuci televizního programu a videa na vyžádání (Video-On-Demand), zajištěnou pouze prostřednictvím obyčejné telefonní linky.

Společnosti Alcatel a Thomson multimedia, světové špičky v oblasti řešení širokopásmového přístupu a zábavních systémů, na konci prosince 2001 demonstrovaly, že širokopásmová technologie DSL je schopna doručit atraktivní zábavní služby přímo do televizního přístroje. Společnosti Alcatel a Thomson v Paříži společně předvedly okamžitou, interaktivní, personalizovanou distribuci televizního programu a videa na vyžádání (Video-On-Demand), zajištěnou pouze prostřednictvím obyčejné telefonní linky. Obě společnosti mají za to, že tento vývoj dále povzbudí potenciál, který nabízí technologie DSL, a tak bude možné vstoupit do nové éry v oblasti širokopásmových zábavních služeb.

Předvedená iniciativa v oboru DSL ukazuje, jakého pokroku obě společnosti dosáhly v oblasti širokopásmového přístupu pro služby systémů zábavy. Vynikající kodéry od společnosti Nextream, společného podniku Thomson/Alcatel, nyní umožňují dodávání bohatého multimediálního obsahu, včetně digitálního videa, v komprimovaném formátu MPEG-2, přičemž požadovaná šířka pásma je méně než 1Mb. Síťové produkty Alcatel pro přenos informací, včetně kompletní řady řešení širokopásmového přístupu a sítí, spravují a přenášejí obraz (video), hlas i data přes telekomunikační síť a dodávají je do moderního digitálního dekodéru xDSL společnosti Thomson (set-top box).

Během minulých dvou let se po celém světě výrazně zvýšil nárůst pokrytí DSL a objem širokopásmového přístupu pro domácnosti. Zároveň s tím došlo i ke snížení nákladů spojených s instalací kompletní infrastruktury DSL. Díky DSL se vysokorychlostní přístup na internet stal každodenní realitou pro stále rostoucí počet spotřebitelů. Ti nyní budou moci využít také video na přání, personalizované televizní programy a hry on-line na vlastním televizním přijímači.

Díky technologii DSL mohou pro distribuci širokopásmových zábavních služeb poskytovatelé po celém světě využít možností již instalované sítě telefonních linek. Poskytovatelé služeb tak mají k dispozici úžasný arzenál pro vytváření dalších příjmů právě na tomto rozvíjejícím se trhu, mohou znovu získávat a udržovat si zákazníky tím, že budou nabízet poskytování tří služeb najednou - hlasových, obrazových a datových - a to prostřednictvím existující a známé infrastruktury. Podle nedávno uveřejněné konzultantské studie by 45 procent dotazovaných evropských spotřebitelů "velmi rádo nebo poměrně rádo" platilo za službu videa na přání – to představuje obrovský potenciál pro rozvoj tohoto typu služeb.

"Technologie DSL se již dokázala stát univerzální platformou řešení přístupu k internetu v podnikové oblasti," řekl Serge Tchuruk, předseda představenstva a výkonný ředitel společnosti Alcatel. "Příchod systémů osobní zábavy znamená další obrovské možnosti pro rozvoj technologie DSL, od PC až po domácí spotřebiče připojené k internetu. Společnost Alcatel, jakožto světová špička v oblasti širokopásmového přístupu, spolupracuje se společností Thomson na tom, aby tato transformace vedla u poskytovatelů služeb k rychlému vytváření zisku."

"Širokopásmové zábavní služby jsou další velkou příležitostí pro všechny články řetězu digitálních médií," uvedl Thierry Breton, předseda představenstva a výkonný ředitel společnosti Thomson multimedia. „Spotřebitelé požadují od svých televizí a počítačů větší interaktivitu a možnost volby obsahu. Poskytovatelé obsahu rozšiřují své nabídky. Počínaje vývojem obsahu přes distribuci až po přístup, hodlají společnosti Thomson a Alcatel společně hrát vedoucí roli v oblasti dodávání sofistikovaných komplexních digitálních řešení ".

O společnosti Thomson multimedia

S prodejem ve výši 9,1 miliard EUR (8,3 miliard USD) v roce 2000 a 73 000 zaměstnanci ve více než 30 zemích je společnost Thomson multimedia poskytovatelem široké škály video (a podpůrných) technologií, systémů, hotových produktů a služeb pro spotřebitele a profesionály v odvětvích zábavy a médií.

Za účelem podpory a umožnění digitálního přenosu obrazu má společnost Thomson tyto hlavní činnosti :

 www.alcatel.cz
tisková zpráva

Článek ze dne 14. ledna 2002 - pondělí