logo itpoint.cz

Slovensko se dočká třetího mobilního operátora

Jak asi víte, u našeho východního souseda se dosud nepodařilo z různých důvodů, z části i politických, přidělit 3. licenci mobilního operátora, tedy populárně řečeno, obdobu českého Oskara. Slovenský telekomunikační úřad nicméně minulý týden udělil licenci na provoz sítí GSM a UMTS slovenské firmě Profinet.sk

Jak asi víte, u našeho východního souseda se dosud nepodařilo z různých důvodů, z části i politických, přidělit 3. licenci mobilního operátora, tedy populárně řečeno, obdobu českého Oskara. Slovenský telekomunikační úřad nicméně minulý týden udělil licenci na provoz sítí GSM a UMTS slovenské firmě Profinet.sk Již jsou známy i volačky nových sítí. TÚ přidělil držiteli licence pro síť GSM číslo 0921 a pro síť UMTS číslo 0923. Slovenským Oskarem se původně chtělo stát více světových firem. Podmínky vstupu na slovenský mobilní trh však nepovažovali za dostatečně výhodné.

O licenci nakonec požádala pouze tato poměrně neznáma firma. Společnost zatím tají, odkud chce získat 1,5 miliardy slovenských korun (asi 1 miliarda Kč) nejprve na zaplacení licence a další nemalé prostředky na financováni vlastní výstavby sítě.
"Máme finančního investora ze západní Evropy. Dodavatelem technologie by mohl být Siemens," uvedl manažer Profinet.sk Peter Ostromecký. Současní slovenští mobilní operátoři Orange (dříve Globtel) a EuroTel Bratislava (nyní součást aliance T-Mobile) jsou zatím zdrženliví. Tvrdit, zda pro ně bude Profinet.sk skutečnou konkurencí, je podle nich zatím brzy. "Až jestli skutečně zaplatí za licenci, pak uvidíme, zda to myslí vážně," uvedl ředitel vnějších vztahů EuroTelu Juraj Droba. Oba operátoři si notují, že pro třetího už na Slovensku není na trhu místo. Ale nakonec podobné hlasy jsme slyšeli i u nás, před rokem 1999, kdy Český Mobil získal svou licenci pro dnešní síť Oskar. O jeho životaschopnosti asi nyní nikdo nepochybuje.

Orange i EuroTel využili všechny zákonné možnosti i aktivně lobovali, aby odradili vážné zájemce o provozování třetí mobilní sítě. Ministerstvo dopravy, pošt a telekomunikací nakonec nezapracovalo do novely telekomunikačního zákona výhody, které by je mohly přilákat.

Čerstvý držitel třetí licence se chce soustředit hlavně na nasazení modernější technologie UMTS. Síť pro tyto služby hodlá spustit na sklonku léta příštího roku a zaměří se na Bratislavu. Služby GSM musí ale podle podmínek licence spustit nejpozději do půl roku. Do roka a půl by pak tímto signálem měl pokrýt nejméně pětinu obyvatelstva. Podle vlastního vyjádření se chce firma zaměřit zejména na hůře pokryté oblasti.

Vzhledem ke stávající vysoké penetraci mobilními telefony na Slovensku, požadovali potenciální zájemci zvýhodněné vstupní podmínky. Šlo třeba o povinnost pro stávající dva operátory umožnit konkurentovi přenositelnost čísla, vnitrostátní roaming a zpřístupnění své infrastruktury. Protože se EuroTelu a Orange nakonec podařilo uplatnění těchto podmínek zabránit, od Slovenska se odvrátil nejžhavější kandidát - kanadská společnost TIW, kterou u nás známe právě jako podílníka Českého Mobilu.

Článek ze dne 15. července 2002 - pondělí