logo itpoint.cz

Služby a technologická centra budou mít investiční podporu

Vládní podpora strategických služeb se zaměřuje na zákaznická centra, centra sdílených služeb, včetně regionálních ústředí nadnárodních společností, centra pro vývoj softwaru, expertní a řešitelská centra pro informační a telekomunikační technologie a high-tech opravárenská centra.

Vláda na svém středečním zasedání v Olomouci schválila rámcové programy podpory přílivu investic do strategických služeb a budování technologických center. Vládní kabinet si od tohoto rozšíření investičních pobídek slibuje zesílení aktivit zahraničních a tuzemských investorů na území České republiky.

"Jsou to programy, které navazují na již zavedený a dlouho uplatňovaný systém investičních pobídek. Je to rozšíření pobídkového systému nad rámec dosavadní podpory zpracovatelského průmyslu v souladu s celosvětovými trendy. Materiál reaguje na zvyšující se zájem tuzemských a zahraničních investorů posílit konkurenceschopnost své produkce," řekl po jednání vlády novinářům ministr průmyslu a obchodu Miroslav Grégr.

Podpora strategických služeb se zaměřuje na zákaznická centra, centra sdílených služeb, včetně regionálních ústředí nadnárodních společností, centra pro vývoj softwaru, expertní a řešitelská centra pro informační a telekomunikační technologie a high-tech opravárenská centra. Cílem druhého programu je vytváření a rozšíření technologických center vybraných high-tech oborů zpracovatelského průmyslu.

Díky těmto programům budou tuzemským i zahraničním investorům poskytovány neinvestiční dotace na podnikatelskou činnost a školení a rekvalifikaci zaměstnanců. Fungování obou rámcových programů podpory, které byly konzultovány s Evropskou komisí, bude průběžně vyhodnocováno. "Doufám, že rámcové programy posílí aktivity nejen zahraničního, ale i českého kapitálu v ČR, a že budou v budoucnu uzákoněny," uvedl Grégr.

Vláda zatím schválila několik individuálních úlev pro investory ve službách, například pro americkou IBM na vybudování zákaznického centra v Brně.

ČTK

Článek ze dne 7. června 2002 - pátek