logo itpoint.cz

Stanovisko GŘ Tiscali k Internet Plus Českého Telecomu

Nový "plán" Čekého Telecomu dostal úžasný název "Internet Plus". Určitě se bude jednat o "plus", ... ale pouze pro příjmy Českého Telecomu. Z pohledu českého spotřebitele by byl příhodnější název "Internet Minus", protože kromě vyšších nákladů na připojení může být dalším "minusem" i výběr poskytovatele Internetu po 1. říjnu ...

Společnost Tiscali (dříve World Online) poskytuje svým uživatelům přístup k Internetu bez jakéhokoli měsíčního poplatku, který dříve všichni uživatelé Internetu v České republice museli platit, konkrétně před koncem roku 1999.

Tento model Internetu zdarma, jež Tiscali pomohla v České republice prosadit, umožnil stovkám tisíc českých uživatelů doma, ve školách i firmách začít Internet poprvé používat. Společnost Český Telecom zavedla v České republice smluvní poplatky, nazvané Internet 99, pak Internet 2000, pak Internet 2001 a nyní Internet 2002. To umožnilo koncovým uživatelům využívat pro připojení k Internetu zvláštní tarifní sazbu. Navíc poskytovatelům připojení (ISP) bylo řečeno, že v závislosti na jejich provozu či minutách, které jejich uživatelé stráví připojeni, dostanou určité procento až do výše 5% v roce 1999, což se v roce 2001 změnilo na maximum 13% a v roce 2002 to pak bylo maximálně 26%. Každou změnu procentní sazby za poskytování připojení si však poskytovatelé připojení k Internetu museli velmi tvrdě vybojovat. Zároveň s tím, jak Český Telecom poskytoval určitou provizi z peněz vyprodukovaných poskytovateli připojení k Internetu, však účtoval poskytovatelům připojení poplatky za služby telekomunikační podpory, které poskytovatelé potřebovali k tomu, aby svým uživatelům mohli přístup k Internetu poskytovat.

Takto Český Telecom získával výnosy z rostoucího používání Internetu a drobná provize z těchto výnosů, kterou platil poskytovatelům připojení, se v podstatě vrátila tomuto monopolu tím, že poskytovatelé platili za jeho telekomunikační služby. Odhaduje se, že pouze za minulý rok Český Telecom vydělal více než 4 miliardy korun ve formě výnosů od českých spotřebitelů za on-line tarif. Z této částky poplatků, po odpočtu sumy, kterou poskytovatelé připojení byli nuceni platit zpět Českému Telecomu za jeho telekomunikační služby, zbylo na všechny poskytovatele připojení k Internetu dohromady odhadem 0,5% a 99,5% pro Český Telecom. 0,5% pro všechny poskytovatele připojení k Internetu dohromady.

Z této částky (plus určitého malého výnosu z reklamy) se poskytovatelé připojení jako je Tiscali museli snažit pokrýt veškeré náklady spojené se svým poskytováním přístupu k Internetu - technologickou infrastrukturu, nákladné vybudování POPů a veškeré rozsáhlé každodenní provozní náklady na kanceláře, vybavení, reklamu, marketing, management, technický personál, návrháře, editory, prodejce, pracovníky zákaznické podpory, plus externí poplatky za on-line obsah a služby.

Někteří poskytovatelé Internetu v České republice měli v tomto období závažné problémy. Nejméně jeden z nich, Kiwwi, díky tomu zanikl.

Za posledních dva a půl roku, se ISP (s výjimkou IOL, internetové divize Českého Telecomu) snažili snížit cenu připojení k Internetu pro české klienty. Opakovaně upozorňovali státní orgány působící v oblasti telekomunikací, že telefonní tarify pro připojení k Internetu (tj. tarify Českého Telecomu) jsou v České republice druhé nejvyšší ze všech 29 zemí OECD (vztaženo k průměrnému příjmu).

Současně se tito poskytovatelé (samozřejmě kromě IOL) snažili přesvědčit úřady, aby přiměly Český Telecom zvýšit částku, kterou jim platí za poskytování volného přístupu k Internetu (argumentem byly podstatně vyšší částky, které platí ISP ostatní evropští telefonní operátoři). Až do června tohoto roku se zdálo, že tato snaha vyjde opět naprázdno. Tehdy ale Český telekomunikační úřad (ČTÚ) konečně rozhodl, že Český Telecom musí operátorům, využívajícím jeho síť, platit pevnou částku za minutu připojení k Internetu přes jeho pevnou linku.

Český Telecom zjistil, že jeho monopolní příjmy z přístupu k Internetu jsou ohroženy a reagoval přesně dle očekávání - tedy tak, že toto rozhodnutí napadl.Jeho další krok, oznámený minulé úterý, však předčil očekávání jak regulačního úřadu tak i jednotlivých poskytovatelů. Aniž by cokoliv konzultoval s ČTÚ nebo poskytovateli (jak se zavázal v případě přechodu na jiný model přístupu k Internetu), oznámil Český Telecom ukončení provizí ISP k 1. říjnu. Dalším překvapením bylo oznámení o nových tarifech platných od 1. října, které neobsahují poplatek pro ISP a jsou pro českého spotřebitele tudíž dražší než ty předchozí.

Pro uživatele českého Internetu představují důsledky tohoto neuvěřitelného "programu" Českého Telecomu velké nebezpečí, neboť ohrožují existenci stávajících ISP (samozřejmě kromě IOL) a mohou představovat i konec přístupu k Internetu "zdarma" (tj. bez účastnických poplatků).

Doporučujeme uživatelům Internetu, aby si podrobnější analýzu této hrozby přečetli v prohlášení alternativních telekomunikačních operátorů, které je k dispozici na portálu Tiscali - http://www.tiscali.cz/mult/mult_center_02_cze.502671.html

Nový "plán" Čekého Telecomu dostal úžasný název "Internet Plus". Určitě se bude jednat o "plus", ... ale pouze pro příjmy Českého Telecomu. Z pohledu českého spotřebitele by byl příhodnější název "Internet Minus", protože kromě vyšších nákladů na připojení může být dalším "minusem" i výběr poskytovatele Internetu po 1. říjnu. Nepředpokládáme však, že k tomu dojde. Očekáváme, že úřady zasáhnou a zabrání Českému Telecomu v realizaci tohoto nového modelu. Vyzýváme však naše uživatele, aby dění týkající se tohoto problému sledovali a o své názory se podělili s ostatními - ať již prostřednictvím dopisů úřadům, příspěvků do novin a on-line magazínů nebo diskusních skupin.

Děkujeme Vám za Váš zájem a podporu.

Naveed Gill

 www.tiscali.cz

Článek ze dne 13. srpna 2002 - úterý