logo itpoint.cz

T-Mobile oficiálně zahájil komerční provoz služby MMS

Zákazníci sítě T-Mobile mohou prostřednictvím mobilního telefonu zasílat a přijímat kromě textu také zvukové nahrávky, barevné fotografie a v budoucnu i videonahrávky. MMS zprávy mají možnost od samého začátku využívat také majitelé předplacených karet Twist. Se službou MobileBox a MobileBox Easy lze přehrát multimediální zprávy zaslané na e-mail, GPRS roaming umožní zasílání MMS zpráv i ze zahraničí.

Olympijský vítěz Aleš Valenta ve středu odesláním první symbolické multimediální zprávy oficiálně zahájil komerční provoz MMS služeb (Multimedia Messaging Service) v síti T-Mobile.

Služba MMS umožňuje prostřednictvím vhodného mobilního telefonu odesílat a přijímat multimediální zprávy kombinující text, zvukový záznam, hudbu, fotografie, obrázky i animace. Služba je od samého začátku dostupná nejen pro tarifní zákazníky, ale také pro uživatele předplacených karet Twist. T-Mobile zároveň jako jediný domácí operátor nabízí e-mailové klienty MobileBox a MobileBox Easy umožňující přehrát multimediální zprávy zaslané na e-mail. Díky službě GPRS roaming bude možné zasílat MMS zprávy také ze zahraničí.

"Na začátku léta jsme slíbili, že v podzimních měsících spustíme službu MMS. V minulých dnech jsme s předstihem úspěšně dokončili zkušební provoz, a jsem velmi potěšen, že zasílání multimediálních zpráv můžeme našim zákazníkům nabídnout již dnes," říká Jiří Dvorjančanský, marketingový ředitel společnosti RadioMobil, a dodává: "Vyspělá technologie MMS skýtá velmi široké spektrum využití. Zdaleka přitom nejde jenom o oblast zábavy. MMS zprávy mohou představovat například také užitečný zdroj informací a využití najdou i ve firemních aplikacích."

Zasílání MMS zpráv

Zasílání MMS zpráv je stejně pohodlné a jednoduché, jako je tomu u SMS zpráv. V menu zasílání zpráv si zákazník vybere možnost MMS. Do zprávy přiloží obrázek (např. fotografii pořízenou mobilním telefonem podporujícím MMS), případně i text, zvukový záznam nebo vlastní namluvený komentář. Zprávu lze poté odeslat na jiný mobilní telefon nebo e-mailovou adresu, přičemž najednou je možné ji poslat až třem adresátům.

Příjem MMS zpráv

Pokud příjemce vlastní mobilní telefon podporující MMS, po otevření zprávy se mu zobrazí obrázek, text, případně přehraje zvukový záznam - podle toho, co MMS zpráva obsahuje.

Je-li příjemcem majitel telefonu, který MMS nepodporuje, nebo telefonu jiného operátora, místo MMS zprávy obdrží klasickou SMS zprávu s informací o zaslání MMS zprávy, popisem, kde si ji může vyzvednout, a přístupovým heslem. Zprávu si lze vyzvednout na www.t-zones.cz (uživatel nemusí být do této služby registrován) nebo na wapových stránkách t-zones v kategorii Email a více.

V případě, že byla MMS zpráva zaslána do MobileBoxu nebo MobileBoxu Easy, příjemce ji zde najde jako nový e-mail s odkazem. Po kliknutí na odkaz se příjemci přehraje MMS zpráva obdobně, jako by ji dostal na mobilní telefon podporující MMS.

Pokud byla MMS zpráva zaslána do jiné e-mailové schránky, zobrazí se v ní přijatá MMS zpráva jako nový e-mail. Jednotlivé části MMS zprávy budou tvořit jeho přílohy.

Předpoklady pro zasílání a příjem MMS zpráv

Zasílat a přijímat MMS zprávy je možné prostřednictvím mobilních telefonů s podporou MMS. V nabídce T-Mobile je nyní Nokia 7650 s vestavěným digitálním fotoaparátem a Sony Ericsson T68i, k němuž si lze digitální fotoaparát koupit jako příslušenství.

Pro zasílání a příjem MMS zpráv musí mít dále uživatel aktivní službu MMS a T-Mobile GPRS. Službu MMS si lze bezplatně aktivovat na infolince T-Mobile.

Po aktivaci je třeba nastavit profil telefonu pro odesílání a příjem MMS zpráv. Toto nastavení lze provést velmi jednoduchým způsobem: u telefonu Nokia 7650 stačí odeslat SMS ve tvaru MMS N na číslo 4603; u telefonu Sony Ericsson T68i se odešle na totéž číslo zpráva ve tvaru MMS E. Po chvíli uživatel obdrží zprávu s příslušným nastavením, které si uloží do svého telefonu.

Ceník služby MMS

Pro využívání služby MMS neplatí zákazník žádné aktivační ani paušální poplatky a zasílání MMS zpráv je účtováno jednotnou sazbou.

 

Cena bez DPH

Cena s DPH

Odeslání MMS zprávy

9,52 Kč

10,00 Kč

Potvrzení o přečtení/doručení MMS zprávy **

0,50 Kč

0,53 Kč

Přenesená data při odesílání/příjmu MMS

zdarma

zdarma

Příjem MMS zprávy

zdarma

zdarma

* Zaváděcí cena platná do 10. října 2002.
** Pro využití této funkce je nutná její aktivace v menu telefonu.

 www.t-mobile.cz

Článek ze dne 29. srpna 2002 - čtvrtek