logo itpoint.cz

Telecom má nový Trick na zákazníky

Trick je pojmenování nové telefonní karty, která umožní využívat nové zajímavé funkce ve veřejných telefonních automatech. Bohužel s koncem roku skončí také dosavadní telefonní karty, některé bez náhrady.

Nová karta Trick začne fungovat (a být prodávána) od 1. června 2002. Budou ji přijímat všechny typy veřejných telefonních automatů (VTA) s vyjímkou typu Landys&Gyr, který bude do konce roku kompletně stažen z provozu a nahrazen novějšími typy. Jde o přístroj modré barvy, instalovaný ještě v roce 1998, s mechanickým vidlicovým přepínačem a klávesnici tvoří na rozdíl od jiného typu s oválnými tlačítky kovová čtvercová tlačítka. V ostatních typech fungují obě karty souběžně, posílat SMS a e-maily půjde ale jen s tou novou.

Zadávání textu pro SMS a e-mail je z číselné klávesnice telefonu stejně obtížné jako u běžného mobilu. Zajímavá může být cena. V červnu je SMS i e-mail jen za 90 haléřů, pak ale bude nasazena cena 1.80Kč. Zahraniční návštěvníci naší země asi mají pomoci zvýšit rentabilitu služby - SMS na zahraniční číslo stojí totiž 10.80Kč. E-mail je zadáván vlastně stejně, jako když ho chcete poslat z mobilu pomocí SMS. Prostě se na začátek napíše klíčové slovo EML. Při srovnání s nabídkou mobilních operátorů nejde o ceny nijak oslnivě nízké. Kromě tarifů Eurotelu může tato služba Českého Telecomu konkurovat asi jen předplaceným SIM kartám. Pokud by zůstala cena pod korunu, asi by to zejména pro mladé zákazníky mohl být důvod pro masivnější využití.

Potud tedy jistě pozitivní změny. Za nešťastný považuji způsob, jakým plánuje Telecom ukončit platnost současných karet. Bez problémů budou totiž vyměněny pouze karty nepoužité, v původním obalu. Pokud takovou máte, tak ji raději ani nevybalujte. Své načaté karty musíte podle dnešního stanoviska představitelů Telecomu provolat do 31. prosince 2002. V roce 2003 by měla mít už jen sběratelskou hodnotu. Když před několika lety ukončil Telecom platnost karet některých hodnot a výměna tehdy probíhala výrazně vstřícněji. Vyměnili vám totiž i kartu s jedinou zbývající jednotkou, za tuším deseti jednotkovou kartu vydanou speciálně k tomuto účelu. Za jiné počty jednotek jste dostali příslušné karty v sumě zbývajících jednotek, zaokrouhlených ve váš prospěch. Tento přístup se jistě setká s odmítavou reakcí veřejnosti. Nezbývá než doufat, že svůj přístup k takto "uloženým" penězům Telecom ještě přehodnotí. Jen v mém okolí trvá všem příbuzným a známým provolání telefonní karty i přes rok. V té souvislosti je třeba zmínit i další změnu k horšímu. Nové karty mají platnost omezenou na tři roky od vydání. Stará karta, včetně těch prvních z roku 1992 by vám naopak mohla fungovat ještě dnes.


Oficiální tisková zpráva Českého Telecomu z 22.5. 2002

TRICK - nová generace multifunkčních telefonních karet

Multifunkční čipovou telefonní kartu TRICK začíná svým zákazníkům nabízet ČESKÝ TELECOM. Občané i návštěvníci České republiky tak budou mít od 1. června možnost využívat veřejné telefonní automaty i pro zasílání krátkých textových zpráv (SMS zpráv) a e-mailů.

TRICK je karta nové generace, která rozšiřuje nejen možnosti "komunikace přímo z ulice". Kromě telefonování a zasílání SMS zpráv a e-mailů bude od června jejím prostřednictvím také možné surfovat na internetu z veřejných informačních terminálů (tzv. internetových kiosků). Do budoucna se počítá s využitím TRICKu nejen pro telekomunikační služby.

Nová karta se od dosavadní neliší velikostí ani tvarem, stejně snadný je i způsob jejího používání. Eurochip (II.generace čipů), který je v ní zabudován, však umožňuje poskytovat a postupně rozšiřovat široké portfolio služeb. TRICK bude vydáván v hodnotách 150 Kč, 200 Kč a 300 Kč. Pro výměnu nepoužitých starých karet (v původním obalu) za nové pak bude určena omezená série v dříve prodávaných hodnotách.

Dosavadní telefonní karty bude samozřejmě možné používat po omezenou dobu souběžně s multifunkčním TRICKem. Platné budou až do 31.12. 2002. Zákazníci tedy mají celkem sedm měsíců na jejich vytelefonování. Těm zákazníkům, kteří svou telefonní kartu dosud nevybalili z originálního obalu, umožní ČESKÝ TELECOM vyměnit si ji rovnou za TRICK. To lze buď osobně v prodejních místech společnosti TELEPOINT (zde výměna proběhne na počkání), prodejnách TELEPOINT PARTNER, nebo poštou. Do jednoho měsíce jim bude doručena karta nová, a to ve stejné hodnotě jako ta původní. Vyměňovat staré telefonní karty bude možné do 31.1. 2003.

Staré telefonní karty zůstávají v platnosti do 31.12. 2002. Jejich držitelé, kteří část kreditů už vyčerpali, anebo z karty jen odstranili originální obal, budou mít celých 7 měsíců na to, aby vyčerpali zbylé impulsy.

NEVYBALENÉ TELEFONNÍ KARTY bude možné až do 31.1. 2003 vyměnit :

Základní přehled cen

Karty TRICK

 
Prodejní cena Skutečná cena při prvním použití Porovnání počtu impulsů původní telefonní karty s kartami TRICK na výměnu
    Původní karty Karty TRICK
TRICK 150 Kč 151,20 Kč    
TRICK 200 Kč 201,60 Kč    
TRICK 300 Kč 302,40 Kč    
TRICK 175 Kč 175,00 Kč 50 51
TRICK 320 Kč 320,00 Kč 100 102

 

  Cena impulsu Doba volání za 1 impuls
    Silný provoz Slabý provoz
Místní 3,60 Kč 120 s 290 s
Meziměsto 3,60 Kč 40 s 95 s
Mezinárodní 3,60 Kč dle mezinárodního ceníku pro TA

 

Ceny služeb

 
Domácí SMS do 30.6. 2002 0,90 Kč
Domácí SMS od 1.7. 2002 1,80 Kč
Mezinárodní SMS od 1.6. 2002 10,80 Kč

 www.telecom.cz

Článek ze dne 23. května 2002 - čtvrtek