logo itpoint.cz

Telefonování a internet od ledna 2004 podraží

Telefony, internet a řada dalších služeb podraží od ledna 2004 o 17 procent. Za tyto služby se totiž bude platit 22 procentní DPH namísto současných pěti procent. MF by mělo v dubnu 2003 předložit zákon, který přeřadí tyto služby do vyšší daňové sazby.

Telefony, internet a řada dalších služeb podraží od ledna 2004 o 17 procent. Za tyto služby se totiž bude platit 22 procentní DPH namísto současných pěti procent. Píše to deník Mladá fronta DNES, jemuž ministerstvo financí potvrdilo, že v dubnu příštího roku předloží zákon, který přeřadí tyto služby do vyšší daňové sazby.

Společná daňová politika EU totiž dovoluje danit nižší sazbou jen potraviny, léky, zdravotní potřeby, knihy, noviny a několik dalších přesně popsaných skupin zboží, vysvětluje list. Informační technologie ani telefonování do této skupiny nepatří stejně jako teplo či stavební práce. Na ty ale čeští vyjednavači dohodli s unií výjimku do roku 2007, dodává deník.

Jak MfD podotýká, stát odložil tento nepříjemný zásah do rodinných rozpočtů i firemních financí na poslední chvíli. Ještě nedávno se na ministerstvu financí uvažovalo, že se tyto služby nejdříve přeřadí do nové sazby kolem 12 procent, a tím se zabrání rychlému vzestupu cen. Ministr financí Bohuslav Sobotka však před časem řekl, že na třetí daňovou sazbu je již pozdě.

Pokud operátoři sami nepohnou s cenami, zvýší se průměrný účet za pevnou linku ze současných 500 na 585 korun, uzavírá MfD.

ČTK

Článek ze dne 13. listopadu 2002 - středa