logo itpoint.cz

Telenor nabízí licence na patent technologie přenosu obrazu přes Internet a UMTS

Společnost Telenor vyvinula v rámci svého výzkumu efektivní technologii pro přenos videosignálu pomocí různých sítí, např. Internetu a UMTS.

Společnost Telenor vyvinula v rámci svého výzkumu efektivní technologii pro přenos videosignálu pomocí různých sítí, např. Internetu a UMTS.

Jedná se o součást multimediálního standardu MPEG-4. Ve spolupráci s řadou předních nadnárodních společností přichází Telenor s rozsáhlým mezinárodním licenčním programem, jehož cílem je komerční rozšíření patentů na kódování obrazu v tomto standardu. Licenční program zpřístupňuje technologii dodavatelům, kteří vyvíjejí své produkty na základě tohoto standardu, a bude znamenat převrat na trhu videa na přání (video on demand).

"MPEG-4 je slibná technologie z hlediska zasílání videa na přání přes Internet do počítače," řekla Berit Svendsen, vrchní technická ředitelka společnosti Telenor, která současně řídí činnost skupiny výzkumu a vývoje.

"Rozhodující otázkou zůstává, zda si uživatelé budou přát dodávky zábavy a videoklipů přímo do svých počítačů. Pomocí současné technologie bude nabídka daleko levnější než u obvyklé televize a u starších řešení pro PC," řekla Berit Svendsen.

Mezi 19ti účastníky zapojenými do nového licenčního programu je řada předních japonských společností jako Sony a Toshiba, americké firmy Microsoft a Royal Philips Electronics a z operátorů např. japonský KDDI, France Telecom a Telenor. Ti všichni jsou vlastníky patentů v rámci nového multimediálního standardu MPEG-4 a spolupracují na společném programu pro komerční využití těchto patentů. Cílem je podnítit počáteční investice do vývoje a šíření produktů MPEG-4. Pokud se spojí větší množství patentů do jedné celosvětové licence, která platí všude za stejných podmínek, zjednoduší se uživatelský přístup k patentům a jejich využití. Správcem licenčního systému bude americká společnost MPEG LA, příjmy z licencí si účastníci programu rozdělí mezi sebou.

Patent společnosti Telenor pro MPEG-4 je výsledkem výzkumu v oblasti kódování obrazu, kterým se v 90. letech zabýval Gisle Bjontegaard. Jeho práce vedla ke vzniku základních částí standardu H 263, který se stal východiskem pro vývoj MPEG-4. K pozdějšímu zdokonalení tohoto standardu přispěla různá odvětvová a výzkumně-vývojová prostředí, základní části algoritmu od Telenoru zůstaly.

"To dokazuje náskok, jaký má výzkum společnosti Telenor před ostatním světem, a také to, že výsledky výzkumu mohou přinést zcela konkrétní zisky," zdůraznila Berit Svendsen.

Berit Svendsen poukazuje na zkušenosti z předchozího licenčního programu MPEG-2 (dnes se využívá v přehrávačích DVD), který pro všechny zúčastněné strany znamenal zřetelný komerční úspěch. V perspektivě rozvoje širokopásmových technologií a lepší dostupnosti nových multimediálních služeb se od nynějšího programu očekává neméně.

Další informace naleznete v tiskové zprávě MPEG LA z 31. ledna 2002
http://www.businesswire.com/cgi-bin/f_headline.cgi?bw.013102/220310215

 www.telenor.cz
tisková zpráva

Článek ze dne 13. února 2002 - středa