logo itpoint.cz

Tiscali žádá, aby ČR dodržovala pravidla EU v oblasti internetu

Český Telecom se snaží co nejdéle udržet monopolní postavení na českém trhu služeb přes internet. Porušuje tak pravidla hospodářské soutěže obsažená v české i evropské legislativě, tvrdí Renato Soru, majitel společnosti Tiscali. Předmětem jeho nespokojenosti je nový systém plateb za telefonické připojení k internetu, kde Český Telecom požaduje, aby konkurenční poskytovatelé připojení k internetu souhlasili s takovým zpoplatněním těchto služeb, které je nevýhodné pro spotřebitele a diskriminační pro konkurenty.

Český Telecom se snaží co nejdéle udržet monopolní postavení na českém trhu služeb přes internet. Porušuje tak pravidla hospodářské soutěže obsažená v české i evropské legislativě, tvrdí Renato Soru, majitel společnosti Tiscali, která dnes ovládá asi 16 procent evropského trhu v této oblasti a patří k jeho největším hráčům.

Soru řekl, že chování Českého Telecomu, který nerespektuje rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu, vážně poškozuje aktivity jeho firmy v České republice. Pokud nynější stav potrvá, čekají Tiscali značné ztráty, uvedl s tím, že si bude stěžovat na poměry v ČR jak prostřednictvím italské vlády, tak, pokud se situace nezmění, přes Evropskou komisi v Bruselu.

Předmětem jeho nespokojenosti je nový systém plateb za telefonické připojení k internetu. Český Telecom požaduje, aby konkurenční poskytovatelé připojení k internetu souhlasili s takovým zpoplatněním těchto služeb, které je nevýhodné pro spotřebitele a diskriminační pro konkurenty. Soru chce, aby pro internet platila stejná pravidla jako pro hlasové služby, kde jsou již zásady hospodářské soutěže dodržovány.

Evropská komise v minulosti opakovaně poukazovala na neprůhledné propojení mezi státem, Českým Telecomem a nezávislým regulátorem trhu, kterým je Český telekomunikační úřad. Podle dobrého zdroje v EK došlo za poslední rok k pozitivním posunům, základní rysy těchto nešvarů však přetrvávají. Domnívá se, že se málo zlepší, dokud nedojde k definitivní privatizaci Českého telecomu.

V loňské hodnotící zprávě komise při popisu problémů v tomto sektoru uváděla nedostatečné oddělení regulačních a operačních funkcí, asymetrickou regulaci či stanovování tarifů bez přímé vazby na náklady. Poukázala na snahy zdržovat úplné otevření trhu, což je "škodlivé pro spotřebitele a pro investory ve firmách, které soutěží s hlavním operátorem, ve kterém má stát finanční podíl".

ČTK

Článek ze dne 2. října 2002 - středa