logo itpoint.cz

ÚOHS uštědřil Radiomobilu a Eurotelu pokutu 63 miliónů

Firmy podle ÚOHS účtovaly svým zákazníkům v letech 2000 a 2001 za minutu volání do sítě třetího operátora na trhu, společnosti Český Mobil, více než mezi sebou navzájem a zneužily tím své dominantní postavení.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) uložil mobilním operátorům Eurotelu a Radiomobilu konečnou pokutu v celkové výši 63 miliónů korun. Firmy podle ÚOHS účtovaly svým zákazníkům v letech 2000 a 2001 za minutu volání do sítě třetího operátora na trhu, společnosti Český Mobil, více než mezi sebou navzájem a zneužily tím své dominantní postavení.

V samostatných správních řízeních dostal Eurotel pokutu 48 miliónů Kč, zatímco Radiomobil 15 miliónů Kč. Obě firmy se loni proti prvnímu rozhodnutí odvolaly, nyní se mohou obrátit na soud. "Operátoři účtovali svým zákazníkům o jednu až deset korun více v závislosti na tarifu," vysvětlil Bednář rozdílnou sankci.

Eurotel již podal žalobu, která je jediným možným opravným prostředkem proti rozhodnutí ÚOHS. Také RadioMobil sdělil, že se hodlá obrátit na soud. Podle něj bylo účtování vyšší ceny za propojení hovorů do sítě Českého Mobilu v letech 2000 a 2001 oprávněné, protože se spojováním hovorů do sítě Oskar byly v té době spojeny větší náklady.

Úřad podle Eurotelu především nesprávně zvolil odpovídající trh, když neoddělil digitální (GSM) a analogový (NMT) trh. Neprokázal prý však v souladu se zákonem dominantní postavení firmy na trhu, ani to, že by vůbec vznikla újma ostatním soutěžitelům a spotřebitelům.

Český Mobil podle názoru antimonopolního úřadu jednáním obou konkurentů nezískal takový počet nových zákazníků jako při rovné soutěži. Udělená pokuta je pod jedním procentem z ročního obratu firem, i když mohla dosáhnout až desetinásobku. ÚOHS vzal v úvahu částečnou nápravu situace po zahájení správního řízení a mimo jiné i ochotu při komunikaci s úřadem.

ČTK

Článek ze dne 4. června 2002 - úterý