logo itpoint.cz

Uživatelů internetu přibývá, ve 3. čtvrtletí jich bylo už 2,4 miliónu

Ve srovnáním se stejným obdobím loňského roku přibylo 300 tisíc uživatelů, což představuje meziroční nárůst o 14 procent. Tempo zvyšování počtu však v porovnání s nárůstem z let 2000 až 2001 zpomalilo o polovinu. Polovina uživatelů je připojena k internetu z domácnosti a připojují se k síti několikrát týdně.

Ve 3. čtvrtletí letošního roku využívalo internet v České republice necelých 2,4 miliónu obyvatel. Ve srovnáním se stejným obdobím loňského roku přibylo 300 tisíc uživatelů, což představuje meziroční nárůst o 14 procent. Tempo zvyšování počtu však v porovnání s nárůstem z let 2000 až 2001 zpomalilo o polovinu. Vyplývá to z průzkumu Internet monitor, jehož výsledky poskytla agentura GfK.

Polovina uživatelů je připojena k internetu z domácnosti. Podle GfK jde o významný trend, protože počet lidí, kteří využívají internet z domova, se od loňského podzimu zvýšil o 47 procent. Většina z těchto uživatelů se k internetu připojuje několikrát týdně.

Stále větší oblibě se těší také on-line nakupování přes internet, které využívá čtvrtina uživatelů sítě. Meziročně se zvýšil počet nakupujících zhruba o třetinu.

Typickým uživatelem internetu zůstává středoškolsky nebo vysokoškolsky vzdělaný muž ve věku do třiceti let. Ženy tvoří 40 procent všech uživatelů. Čtyři z deseti lidí využívajících internet jsou studenti či žáci.

Počet nových uživatelů z řad méně zastoupených skupin populace však přibývá. Mezi nově připojenými je 58 procent žen a 70 procent lidí starších čtyřiceti let.

ČTK

Článek ze dne 6. prosince 2002 - pátek