logo itpoint.cz

V roce 2003 Nokia očekává růst v oblasti mobilních telefonů

Nokia v roce 2003 očekává 10-ti procentní nebo vyšší růst prodeje mobilních telefonů a zároveň počítá s tím, že přetrvá náročná situace na trhu s mobilní infrastrukturou. Na pololetním setkání s investory v úterý v texaském Irvingu management společnosti Nokia potvrdil své přesvědčení o pokračujícím růstu oblasti mobilních telefonů v roce 2003. Zároveň společnost v roce 2003 počítá s přetrvávajícími výzvami v oblasti mobilní infrastruktury.

Nokia v roce 2003 očekává 10-ti procentní nebo vyšší růst prodeje mobilních telefonů a zároveň počítá s tím, že přetrvá náročná situace na trhu s mobilní infrastrukturou. Na pololetním setkání s investory v úterý v texaském Irvingu management společnosti Nokia potvrdil své přesvědčení o pokračujícím růstu oblasti mobilních telefonů v roce 2003. Zároveň společnost v roce 2003 počítá s přetrvávajícími výzvami v oblasti mobilní infrastruktury.

V projevu před investory předseda představenstva a generální ředitel Jorma Ollila řekl : "Jak se mění dynamika růstu oblastí, Nokia je v nejlepším postavení, aby dokázala využít příležitosti, které jsou před námi. Vidíme potenciál růstu v nových produktových kategoriích, zejména v oblasti herních zařízení, obrazových zařízení a na podnikovém trhu, kam můžeme rozšířit naši silnou značku, technologickou dovednost a škálovatelnost výroby. Věříme, že jsme v roce 2002 zvýšili náš podíl na globálním trhu s mobilními telefony a ještě více se přiblížili cíli 40 procent."

Trh s mobilními telefony

Nokia nadále věří, že objem celkového trhu s mobilními telefony v roce 2002 dosáhne 400 miliónů kusů, a očekává, že v roce 2003 vzroste objem trhu o 10 procent nebo více. V roce 2003 bude růst stimulován jednak růstem počtu účastníků a také stabilizací cyklu náhrady nových telefonů za starší. Podle odhadů společnosti vzroste počet účastníků mobilních sítí z více než 1,1 miliardy lidí na konci roku 2002 zhruba na 1,5 miliardy lidí v roce 2005, zatímco se stále bude zvyšovat současný 50procentní podíl trhu s mobilními telefony pořizovanými náhradou za starší.

V současné době si více než čtvrtina globálních účastníků pořizuje každý rok nový mobilní telefon, což vede k cyklu náhrady zhruba 2,5 roku. Tento cyklus náhrady se v posledních 18 měsících prodloužil, ale nyní to vypadá, že se stabilizoval. Představuje tak důležitý hnací motor dalšího růstu.

Trh s mobilní infrastrukturou

Nokia očekává, že pokles celkového trhu s mobilní infrastrukturou bude za celý rok 2002 představovat zhruba 20 procent, zatímco trh, který může společnost oslovit, poklesne o 15 procent. Výhled tohoto trhu je i nadále náročný, protože operátoři se soustředí na cash flow a snižují investice. Pro rok 2003 Nokia očekává, že celkový trh s mobilní infrastrukturou poklesne zhruba o 10 procent, zatímco trh, který může Nokia oslovit, by si měl vést trochu lépe a poklesnout zhruba o 5-10 procent. Zatímco investice operátorů poklesly, kapacitní požadavky v návaznosti na rostoucí síťový provoz vzrostly. Rostoucí využívání mobilních datových služeb dále zvýší tlak na existující sítě. Globální technologie GSM, EDGE a WCDMA poskytují operátorům nejhladší vývojovou cestu pro zajištění potřebné kapacity cenově nejvýhodnějším způsobem.

Mobilní technologie

Jak trh vstupuje do nové fáze vyspělých funkcí a služeb umožňovaných barevnými displeji, zabudovanými kamerami, multimediálními zprávami (MMS) a jazykem Java, má Nokia náskok se svou rozšířenou nabídkou produktů. V roce 2002 uvedla Nokia na trh přes 30 nových modelů telefonů, z nichž mnoho obsahuje tyto pokročilé funkce. Nokia očekává, že v roce 2003 dodá 50-100 miliónů barevných telefonů s podporou MMS, Javy a prohlížeče. Zhruba 10 miliónů z nich bude založeno na uživatelském rozhraní Nokia Series 60. Služby MMS už spustilo přes 70 operátorů.

OMA a mobilní software

Jak oblasti postupně přechází od hlasových služeb na služby s přidanou hodnotou, je otevřenost důležitým požadavkem pro růst. Otevřenost umožňuje nejrychlejší rozšiřování služeb a poskytuje také nejlepší platformu pro vývojáře. Společnost silně podporuje práci organizace Open Mobile Alliance a jejích více než 300 členských společností. Například softwarovou platformu Nokia Series 60 už přijaly společnosti představující přes 60 procent trhu s mobilními telefony. Platforma se tak rychle stává de facto standardem pro chytré telefony.

 www.nokia.cz

Článek ze dne 6. prosince 2002 - pátek