logo itpoint.cz

Vláda rozhodla o pozastavení prodeje Českého Telecomu Deutsche Bank

Transakce ztroskotala na požadavku vlastníka 27 procent akcií TelSource získat za svůj podíl cenu srovnatelnou s 55 miliardami Kč za 51 procent státu. Deutsche Bank však na vyplacení konsorcia neměla dostatek peněz a nabídla cenu nižší. Stát a TelSource přitom mají od poloviny roku 2001 tříletou dohodu o společném postupu při prodeji. Dohoda garantuje srovnatelnou cenu či participaci jedné strany při prodeji akcií druhé.

Vláda na svém pondělním zasedání definitivně rozhodla o zastavení prodeje 51,1 procentního podílu státu v Českém Telecomu konsorciu Deutsche Bank a TDC. Ministři tak rozhodli na doporučení privatizačního poradce JP Morgan poté, co se kupec nedohodl na podmínkách odkupu akcií minoritního akcionáře TelSource. Na tiskové konferenci to uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Vláda uložila ministrům financí, dopravy a informatiky, aby do konce ledna 2003 předložili nový návrh prodeje Telecomu. Podle Sobotky si příprava nového prodeje vyžádá delší období než rok. Vláda zároveň pověřila Fond národního majetku, aby ukončil spolupráci s privatizačním poradcem.

Prodej ztroskotal na požadavku vlastníka 27 procent akcií TelSource získat za svůj podíl cenu srovnatelnou s 55 miliardami Kč za 51 procent státu. Deutsche Bank však na vyplacení konsorcia neměla dostatek peněz a nabídla cenu nižší. Stát a TelSource přitom mají od poloviny roku 2001 tříletou dohodu o společném postupu při prodeji. Dohoda garantuje srovnatelnou cenu či participaci jedné strany při prodeji akcií druhé.

"Deutsche Bank nepředložila pravděpodobně realistický model celé transakce. Ten model nebyl realistický právě proto, že nepočítal s požadavky TelSource a s velmi silnou pozicí, kterou TelSource v privatizačním procesu má," vysvětlil Sobotka.

Ministerstvo financí uvažuje podle Sobotky o tom, že výpadek příjmů za Telecom částečně nahradí urychlením prodeje některých dalších firem. Další možností je výplata vysoké dividendy. Ta by mohla státu přinést až 16 miliard a dalších pět miliard korun na daních. O dividendě ale zřejmě nebude rozhodovat mimořádná valná hromada svolaná na 20. prosince. "Dividenda v současné době není na programu valné hromady. Rozhodnutí o jejím vyplacení a případném termínu je však plně v pravomoci akcionářů společnosti," uvedl tiskový mluvčí Telecomu Vladan Crha.

Rozpočty fondů bydlení a dopravy na příští rok, které počítají s příjmy z privatizace od FNM, podle Sobotky nejsou ohroženy.

Vláda se nezabývala dodatečnými návrhy JP Morgan, jak dál v prodeji pokračovat. Ty obsahovaly možnost využití akciových derivátů či zástavního práva za akcie. JP Morgan rovněž nabídla státu poskytnutí půjčky ve výši prodejní ceny do doby prodeje Telecomu. "Rolí poradce není plnit roli nabyvatele," uvedl Sobotka.

JP Morgan nyní přijde o prémii, kterou by získala za úspěšný prodej. Ta se podle odhadů odborníků mohla pohybovat až do 1,5 procenta prodejní ceny.

ČTK

Článek ze dne 3. prosince 2002 - úterý