logo itpoint.cz

Vláda v noci prodala Český Telecom

Ministr financí Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci potvrdil prodej státního majoritního podílu v Českém Telecomu konsorciu Deutsche Bank a TDC. To za tento 51procentní podíl zaplatí 1,82 miliardy eur, což je v přepočtu asi 55,3 miliardy korun

Ministr financí Bohuslav Sobotka dnes na tiskové konferenci potvrdil, že stát prodá majoritní podíl v Českém Telecomu konsorciu Deutsche Bank a TDC. To zaplatí za 51procentní podíl 1,82 miliardy eur, což je v přepočtu asi 55,3 miliardy korun. Sobotka doplnil, že vláda s tímto příjmem nepočítá ve státním rozpočtu a peníze smění přes devizový účet České národní banky. Kurs koruny by tak neměl být ovlivněn. Smlouvu s vítězným konsorciem má do 31. října dojednat a podepsat Fond národního majetku. Akcie Českého Telecomu reagovaly na privatizaci do rukou konsorcia vedeného Deutsche Bank růstem a v 10:25 byly výše o 5,5 procenta na 284 korun, vyplynulo z výsledků burzy. Obchodování v systému pro nejlepší firmy SPAD bylo zahájeno proti ostatním emisím se zpožděním, poněvadž se podle obchodníků čekalo na bližší informace o privatizaci. Vláda totiž v noci oznámila pouze prodej, ale bez jména kupce a ceny.

"Jsem rád, že vláda přijala rozhodnutí o privatizaci společnosti Český Telecom a ukončila tak období jisté předprivatizační nejistoty. Osobně věřím, že toto rozhodnutí bude mít pozitivní vliv na obchodní řízení společnosti. Management bude napomáhat tomu, aby mohli vlastníci úspěšně dokončit všechna nezbytná jednání vedoucí k uzavření kupní smlouvy," uvedl Přemysl Klíma, generální ředitel akciové společnosti Český Telecom.

Článek ze dne 8. srpna 2002 - čtvrtek