logo itpoint.cz

Voda vyřadila z provozu více než 32 tisíc telefonních linek Českého Telecomu

Ve většině případů telefonní ústředny nefungují kvůli přerušení přívodu elektrické energie a technici firmy čekají, až voda opadne a bude být moci obnoveno jejich napájení. V případě, že ústředna nebude poškozena, jsou schopni ji zprovoznit během jednoho dne. Telecom se snaží zajistit náhradní spojení pro potřeby krizového řízení.

Přívaly vod vyřadily během včerejška Českému Telecomu z provozu více než 32000 telefonních linek především ve středních Čechách a v Praze. Mimo provoz je totiž 13 ústředen, na které jsou linky napojeny, uvedl mluvčí Vladan Crha.

Telecom provozuje celkem asi 3,76 miliónu linek. Ve většině případů ústředny nefungují kvůli přerušení přívodu elektrické energie. Ten nešlo kvůli velké vodě nahradit. Technici firmy čekají, až voda opadne, či až bude obnoven zdroj energie. V případě, že ústředna nebude poškozena, jsou schopni ji zprovoznit během jednoho dne.

Na jihu Čech je stále mimo provoz pouze 4500 telefonů na Českobudějovicku, Písecku a Táborsku. V Praze nefunguje ústředna v Těšnově, která odbavuje zhruba 5000 telefonů v centru Prahy.

Telecom se snaží zajistit náhradní spojení pro potřeby krizového řízení. V Praze dále nefungují pevné linky v pražské Husově ulici.

Ve středních Čechách jsou mimo provoz i telefony v Řevnicích, Jilovišti, Dobřichovicích, Kamýku a obci Křešice. V Kralupech nad Vltavou, kde si lidé stěžují na nefungující telefony, podle Crhy ústředna pracuje na náhradní zdroj a poškozeno bude zřejmě místní vedení.

Vedle vyřazených ústředen běží dalších 23 zařízení na baterie či dieselové agregáty.

ČTK

Článek ze dne 15. srpna 2002 - čtvrtek