logo itpoint.cz

Volba operátora - Aliatel již testuje

Realizace pilotního projektu nemusí být jednoduchá, nicméně jasně ukáže, zda je pro zavedení služby vše technicky připraveno. Ve chvíli, kdy bude vyřešena otázka cen za propojení a budou uzavřeny propojovací smlouvy s dominantním operátorem, budou moci službu využívat všichni potenciální zákazníci v ČR.

Aliatel, přední alternativní telekomunikační operátor nabízející hlasové, datové a internetové služby, přijal návrh Českého Telecomu ke společnému testování služby Volba operátora, která má od 1. 7. 2002 umožnit zákazníkům, aby si svobodně vybírali poskytovatele telekomunikačních služeb.

Pilotní provoz bude probíhat od 3. 6. 2002 v UTO Jihlava a od 13. 6. 2002 v UTO Tábor a Soběslav, a je časově omezen do 30. 6. 2002. Výsledky průběžného hodnocení pilotního provozu budou využívány tak, aby bylo možno zajistit zavedení volby operátora na celém území státu nejpozději k 1. červenci.

Aliatel považuje připravenost na tuto další fázi postupné liberalizace trhu za klíčovou. Pilotního projektu se zúčastňuje proto, aby ji těsně před zákonným termínem zavedení této služby - u nás principiálně nové - v praxi ověřil.

"Za naši stranu jsme připraveni udělat vše pro to, aby mohla být volba operátora zavedena v plném rozsahu k zákonem danému termínu, tedy ke 30. červnu tohoto roku," říká generální ředitel společnosti Aliatel Jiří Hubka, a dodává : "Cílem pilotního projektu je ověřit technologické, systémové i procesní složky této služby, a to na obou stranách. Nad regulérním zavedením služby v národním měřítku však stále visí zásadní cenový otazník, který patrně smaže až cenové rozhodnutí Českého telekomunikačního úřadu."

Aliatel nadále trvá na vyřešení otázky cen propojení s Českým Telecomem - o vzniklém sporu informoval, obdobně jako další alternativní operátoři, Český telekomunikační úřad.

"Realizace pilotního projektu nemusí být jednoduchá, nicméně jasně ukáže, zda je pro zavedení služby vše technicky připraveno. Ve chvíli, kdy bude vyřešena otázka cen za propojení a budou uzavřeny propojovací smlouvy s dominantním operátorem, budou moci službu využívat všichni potenciální zákazníci v České republice," uzavírá Jiří Hubka.

 www.aliatel.cz

Článek ze dne 4. června 2002 - úterý