logo itpoint.cz

Vyjádření společnosti GTS ke jmenování Českého Telecomu národním operátorem

Konkurenti Českého Telecomu nebyli o tomto záměru Ministerstva dopravy a spojů vůbec informováni. "Je absurdní privilegovat jednoho operátora dříve, než jsou vůbec stanoveny požadavky na jeho výběr," prohlásil generální ředitel GTS Czech Milan Rusnák.

Praha 23. dubna 2002 - Vláda na svém včerejším zasedání jmenovala Český Telecom (ČTc) "Národním operátorem telekomunikačních sítí". Vláda tak rozhodla bez vyhlášení jakéhokoliv výběrového řízení na výkon funkce "národního operátora". V době, kdy se jedná o privatizaci ČTc, tím zjevně posílila dosavadní pozici dominantního operátora na českém telekomunikačním trhu se záměrem nepřímo zvýšit jeho tržní hodnotu. "Národní operátor" by měl státní správě poskytovat přednostně služby v případě krizových situací nebo výjimečných událostí. Podle telekomunikačního zákona však tuto povinnost mají v případě krizové situace všichni provozovatelé veřejných telekomunikačních zařízení a sítí.

"Jmenování Telecomu "národním operátorem nic neřeší," řekl Milan Rusnák, generální ředitel GTS Czech. "Telecom tím navíc získal rozsáhlé pravomoci, které ze zákona přísluší pouze regulačnímu orgánu. Status "národního operátora" s automatickou předností při zajišťování některých vládních zakázek civilizovaný svět prostě nezná," dodal Milan Rusnák. GTS přitom působí již v 18 státech Evropy.

Konkurenti Českého Telecomu nebyli o tomto záměru Ministerstva dopravy a spojů vůbec informováni. "Je absurdní privilegovat jednoho operátora dříve, než jsou vůbec stanoveny požadavky na jeho výběr," doplnil Milan Rusnák. Nejpřísnější technické předpoklady pro poskytování všech telekomunikačních služeb přitom splňuje řada alternativních operátorů. V některých ohledech, například v plné digitalizaci sítě, Telecom za svými konkurenty dokonce ještě pokulhává.

GTS Czech je největším alternativním telekomunikačním operátorem v České republice. Poskytuje komplexní nabídku hlasových, datových, internetových, operátorských a integrovaných služeb. Důsledně přitom prosazuje úplnou liberalizaci českého telekomunikačního trhu a staví se energicky proti jakémukoliv zneužívání dominantního postavení jiných poskytovatelů veřejných telekomunikačních služeb i ze strany mobilních operátorů.

 www.gtsgroup.cz

Článek ze dne 24. dubna 2002 - středa