logo itpoint.cz

Vysokorychlostní internet se stává součástí života Francouzů

Společnosti, které ve Francii nabízejí vysokorychlostní připojení na internet, mohou být letos spokojeny. Díky tomu, že snížily ceny za připojení prostřednictvím technologie ADSL či kabelu, prudce narůstá počet uživatelů internetu a jeho vysokorychlostní verze se pomalu ale jistě stává součástí běžného života Francouzů. Měsíční paušál za připojení s rychlostí kolem 128 kilobitů za sekundu se pohybuje kolem 30 eur (přes 900 korun). Za připojení s přenosovou rychlostí 512 kilobitů za sekundu se pak ve Francii platí měsíčně zhruba 45 eur (asi 1400 korun).

Společnosti, které ve Francii nabízejí vysokorychlostní připojení na internet, mohou být letos spokojeny. Díky tomu, že snížily ceny za připojení prostřednictvím technologie ADSL či kabelu, prudce narůstá počet uživatelů internetu a jeho vysokorychlostní verze se pomalu ale jistě stává součástí běžného života Francouzů. Ti přitom byli dlouho ve vztahu k moderním technologiím považováni v rámci Evropské unie za zpátečníky.

Jejich zájem o rychlé připojení na internet, které se platí pouze měsíčním paušálem za časově neomezené připojení, velmi vzrostl především letos na podzim. Operátor France Télécom, který ještě v červnu zprostředkoval za měsíc zavedení 40.000 nových linek ADSL, nyní stejný počet vyřizuje za jediný týden. France Télécom očekává, že na konci roku bude po celé zemi instalováno na 1,3 miliónu linek ADSL.

Firmy nabízející rychlé připojení prostřednictvím ADSL či kabelu přitom šly se snižováním cen tak daleko, že některé z nich v rámci zákaznických akcí dočasně nabízejí modem i instalaci připojení zdarma. Cena měsíčního připojení se odvíjí podle toho, jak velká je rychlost přenosu dat, kterou linka umožňuje.

Měsíční paušál za připojení s rychlostí kolem 128 kilobitů za sekundu se pohybuje kolem 30 eur (přes 900 korun). Za připojení s přenosovou rychlostí 512 kilobitů za sekundu se pak ve Francii platí měsíčně zhruba 45 eur (asi 1400 korun).

Francouzi si uvědomují, že vysokorychlostní internet je mnohem výhodnější než tradiční připojení. Čas připojení na internet nemusejí hlídat a technologie ADSL navíc zamezuje tomu, aby kvůli surfování po síti byla blokována telefonní linka.

Francie, která měla v zavádění nových technologií do běžného života obyvatel dlouho zpoždění za ostatními velkými státy Evropské unie, se díky nynějšímu zájmu o vysokorychlostní internet dostala do západoevropského průměru. Francouzská vláda si vytkla za cíl, že v roce 2007 bude mít rychlé připojení na internet 40 procent francouzských domácností.

ČTK

Článek ze dne 17. prosince 2002 - úterý