logo itpoint.cz

Z telefonních automatů odešlo přes čtvrt miliónu SMS

Vzhledem k počtu automatů to odhadem znamená tržbu za SMS asi 22.50Kč z automatu měsíčně. Respektive z každého automatu odejde jediná SMS každé tři dny. Služba se již podle Českého Telecomu začala vyplácet

Více než čtvrt milionu krátkých textových zpráv (SMS) odeslali zákazníci z veřejných telefonních automatů během prvních dvou měsíců provozu této služby. Službu odesílání SMS zpráv a e-mailů z veřejných telefonních automatů zavedl Český Telecom 1.června 2002. Hranice rentability, 5000 odeslaných zpráv za den, byla překročena již o měsíc později. Do konce července pak odešlo více než čtvrt milionu zpráv. Krátké časové období, v němž se nová služba nejenže dostala do povědomí zákazníků, ale zároveň se začala vyplácet, předčilo očekávání společnosti. Současně s "eSeMeSkováním" z telefonních automatů představil v červnu Český Telecom novou multifunkční kartu Trick, která do konce roku nahradí dosavadní telefonní karty. Karty Trick jsou vydávány v hodnotách 150 Kč, 200 Kč a 300 Kč. Pro výměnu nepoužitých starých karet (v původním obalu) za nové je určena omezená série v dříve prodávaných hodnotách. K dnešnímu dni již Český Telecom prodal tři čtvrtě miliónu kusů multifunkčních karet Trick.

 www.telecom.cz

Tolik oficiální tisková zpráva Českého Telecomu. Pojďme chvíli počítat. Cena za vnitrostátní SMS byla v prvním měsíci trvání služby zaváděcích 90 haléřů, od července je 1.80Kč. Pokud bylo zmíněného čtvrt miliónu rozděleno rovnoměrně, jako že asi nebylo, vychází celková tržba za SMS v celé republice na 337 500Kč. Pokud bylo více SMS odesláno až v dražším červenci, stejně tato částka vzroste nejvíce asi o 100 tisíc. Nevíme, kolik SMS bylo odesláno na zahraniční čísla mobilních telefonů, tedy většinou zahraničními návštěvníky, což znamená za desetikorunu. Pokud budeme počítat, že nyní existuje asi 15tisíc veřejných telefonních automatů (VTA), které díky inovaci software anebo díky výměně celého přístroje umožňují SMS posílat, připadá na jeden automat odeslání jediné SMS za více než tři dny. Počet automatů, které umí posílat SMS, by měl dále růst a mohl by dosáhnout až blízko ke 100%, což nyní znamená přes 26 tisíc VTA. Pokud současně nestoupne výrazně počet odeslaných SMS, průměrný počet SMS na jeden VTA samozřejmě ještě klesne. Potěšující je, že Českému Telecomu k rentabilitě stačí denní tržba přes 9000Kč (5000 SMS * 1.80Kč) z této služby včetně DPH. Budoucnost ukáže, zda cena 1.80Kč, která je na tuto jistě zajímavou službu dnes nasazena, není příliš vysoká. Je totiž vyšší než za mnohem komfortnější odeslání z mobilního telefonu s běžným tarifem. U mobilních telefonů je navíc zejména vyřešena kontrola doručení a automatické uvedení čísla odesílatele. Přes internet lze posílat SMS zcela zdarma. A tak jen u základních sazeb předplacených karet všech mobilních operátorů lze nalézt rozdíl v rozpětí od 30 haléřů u Oskarty po 1.50Kč u Go karty Eurotelu ve prospěch telefonní budky.

Článek ze dne 6. srpna 2002 - úterý