logo itpoint.cz

254 milionů pro Internet do škol

Vláda v pondělí schválila přesun 254 milionů korun v rozpočtu ministerstva školství. Peníze jsou určeny k úhradě závazků vyplývajících ze smluv s generálním dodavatelem a generálním auditorem projektu Internet do škol ...

Vláda v pondělí schválila přesun 254 milionů korun v rozpočtu ministerstva školství. Peníze jsou určeny k úhradě závazků vyplývajících ze smluv s generálním dodavatelem a generálním auditorem projektu Internet do škol.

Vláda se již finančními požadavky na školní internet zabývala začátkem října. Ministryně chtěla původně ze státní pokladny 370 milionů korun, které úřadu na projekt chyběly. Nakonec ale v rozpočtu svého ministerstva našla 190 milionů korun, přesunem dalších peněz z výdajů na programy reprodukce majetku zajistí její úřad dalších 254 milionů. Ale i přesuny peněz v kapitole ministerstva školství vyžadují souhlas vlády a rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny.

Vláda již na začátku října schválila druhou etapu realizace projektu a rozhodla, že Internet do škol se prodlouží o rok - do roku 2006. Dodávku počítačů pro dosud nevybavené školy nebude už zařizovat žádný generální dodavatel. Školy samy vypracují projekty a v nich uvedou, jaké počítače, programy a jiné vybavení potřebují.

Projekt, jehož cílem je zajistit v českých školách počítačovou gramotnost, zahájil už předchůdce Buzkové Eduard Zeman. Od té doby projekt provází kritika z řad učitelů i opozičních politiků. Nejvyšší kontrolní úřad nedávno zjistil, že ministerstvo školství nehospodárně využilo nejméně 884 milionů korun, porušilo zákon o rozpočtových pravidlech a uzavíralo pro stát nevýhodné smlouvy. Platilo za neodvedenou práci a nekontrolovalo plnění smluv. Kvůli kontrole NKÚ padlo několik trestních oznámení.

ČTK

Článek ze dne 21. října 2003 - úterý