Administrátor GE Capital Bank jde na sedm let do vězení

Bývalý administrátor GE Capital Bank půjde definitivně na sedm let za mříže. Počítačový expert byl odsouzen za to, že od srpna 1999 do března 2002 neoprávněně převedl z GE Capital Bank na své účty v bankách zhruba 193 milionů korun ...

Bývalý administrátor GE Capital Bank Věnek Herynk půjde definitivně na sedm let za mříže. Pokutu ve výši jednoho milionu však platit nemusí. Rozhodl o tom v pondělí pražský vrchní soud. Potvrdil tak částečně rozhodnutí městského soudu, který obžalovanému kromě odnětí svobody vyměřil i finanční trest. Počítačový expert byl odsouzen za to, že od srpna 1999 do března 2002 neoprávněně převedl z GE Capital Bank na své účty v bankách zhruba 193 milionů korun.

"Je to finální verdikt, nebudeme se dovolávat k Nejvyššímu soudu," řekl novinářům po vynesení rozsudku Herynkův obhájce Daniel Šulc.

Herynk byl odsouzen za trestný čin podvodu, za který mu hrozilo pět až 12 let ve vězení. Podle předsedkyně senátu Boženy Papežové však oba soudy přihlédly k tomu, že obžalovaný velice efektivně spolupracoval při rozřešení případu, což umožnilo rychle objasnit všechny skutečnosti. Konstatovala také, že 88 milionů z celkové částky zhruba 193 milionů již obžalovaný bance vrátil. To vše podle ní vedlo k výměře trestu ve spodní polovině sazby za takový trestný čin. Na druhou stranu soudkyně upozornila, že skutek byl spáchán zištně a úmyslně.

Peněžitý trest byl Herynkovi prominut s odůvodněním, že požadovaný milion korun by vzhledem ke své nynější finanční situaci těžko splácel, peníze by se tedy staly nedobytnými. Podle původního verdiktu pražského městského soudu by za nezaplacení musel Herynk strávit ve vězení ještě o rok déle.

Obžalovaný má podle zprávy o stavu věci vysoce nadprůměrné IQ, dosahující 169. Na svém pracovišti ve finančním ústavu patřil mezi svými kolegy ke špičce, banka ho dokonce vyhlásila pracovníkem roku 2001. Se sociálním intelektem je však na tom podstatně hůře, je silný introvert a vystupuje jako sedmnáctiletý chlapec, konstatuje zpráva. Část nelegálně nashromážděných prostředků investoval do nemovitostí, část do automobilů. Podle jeho samotného nešlo při podvodném převádění peněz z GE Capital Bank o nic jiného, než "hru čísel", při které chtěl poukázat na nedostatky bankovního systému. "Šlo o klukovinu," dodal mimo soudní síň jeho obhájce Šulc.

Nyní si bude Herynk muset odsedět za své podvodné praktiky sedm let ve věznici s dozorem. Na závěr odvolacího jednání novinářům napůl žertem řekl, že by ve vězení mohl pomáhat se správou místní počítačové sítě.

ČTK

Článek ze dne 14. října 2003 - úterý

Ušetřete peníze větším využitím proxy serverů
Aktuální články

Zálohování a obnova dat pro virtuální se...

Novicom představí svá řešení na 20. ročn...

itself investuje 50 milionů korun do mod...

Dopady eIDAS a GDPR nejen do veřejné spr...

Novicom opět na konferenci SecTec Securi...

Nové nástroje InterBase 2017 pro plný mo...

Barracuda Web Security Service v cloudu ...

GPS navigace Mio 5400 je mezi nejpopulár...

Efektivnější ochrana firemních sítí a e-...

Eplan a Rittal představují možnosti vývo...

Nová verze podnikové automatizační platf...

Efektivní výroba KOVONA SYSTEM s podporo...

Mobilní data nejsou v Česku drahá, v Pol...

Změny smluv na dálku lze do 14 dnů odvol...

Snadná správa uživatelských práv v Micro...

WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeB...

Profesionální displeje Panasonic se záru...

Chytré IT tendry na TSK Praha pro předem...

Soutěž ČRA IoT Hackathon hledá nejlepší ...

Akreditační partnerský program Veeam zje...