logo itpoint.cz

ADSL Angel od Českých radiokomunikací už také v Praze

Po Plzni, Brně a Ostravě zprovoznily České radiokomunikace své bezdrátové ADSL, tzv. Bluetone Angel, také v Praze a jejím okolí. ADSL Angel si můžete otestovat na dni otevřených dveří, který se koná v Praze dne v úterý 18. listopadu od 11:00 hod. v konferenčním sále budovy ČRa.

Po Plzni, Brně a Ostravě zprovoznily České radiokomunikace své bezdrátové ADSL, tzv. Bluetone Angel, také v Praze a jejím okolí. "Už dnes evidujeme v Praze více než 200 zájemců o Angel," řekl Ing. Jaromír Charvát, ředitel úseku telekomunikačních služeb ČRa.

Od 15. července zprovoznily ČRa terminály Angel v Plzni, Brně a Ostravě u více než 100 zákazníků, dalších 300 má v těchto lokalitách Angel objednáno. "Chtěli bychom zapojit co nejvíce zákazníků, ale do konce roku jsme limitováni dodávkami zařízení. Výrobce systému Angel právě rozjíždí nové výrobní kapacity, takže v příštím roce předpokládáme instalaci 500 až 1.000 terminálů měsíčně. Do konce roku 2004 bychom chtěli mít prostřednictvím Angela připojeno asi 10.000 zákazníků, což by podle odhadů mohlo být asi 17% až 20% trhu širokopásmového připojení," doplnil Ing. Charvát.

Ve srovnání s ADSL po drátech Českého Telecomu je Bluetone Angel o 10 - 15% levnější a to při neomezeném objemu dat a podstatně příznivějších hodnotách agregace. Spolu s připojením na internet nabízí Bluetone Angel i výhodné hlasové služby. Klient hradí paušální poplatek za připojení k Internetu, ale nehradí žádné paušály za jednotlivé telefonní linky. Může si vybrat, zda si chce ponechat stávající čísla, nebo zda chce přidělit nová. Dále si může určit tři země, do nichž jsou mu všechny hovory účtovány se slevou pět procent. Navíc do sousedních zemí volá, jako u všech hlasových služeb Bluetone, za cenu meziměstských hovorů, tedy za 2,10 Kč/min. (bez DPH).

Pražská základnová stanice Angel je umístěna na Žižkovském vysílači a pokrývá nejen velkou část Prahy, ale také například Kladno, Brandýs nad Labem nebo Říčany. Technici ČRa každou lokalitu vážným zájemcům proměří.

Technologie Angel je založena na kombinaci tří faktorů: využití tzv. OFDM (Orthogonal Frequency Division Multiplexing) technologie modulace, individuálního nastavení přenosových parametrů koncových stanic a dynamického přidělování hlasových kanálů. Oproti technologiím, používaným pro bezdrátové připojení v minulosti, umožňuje zvýšit dosah stanice na 30 km. V rámci jediné přípojky zákazník dostane kvalitní hlasové služby a časově i objemově neomezený přístup na Internet rychlostí 512 až 1024 kb/s.

České radiokomunikace

Článek ze dne 14. listopadu 2003 - pátek