logo itpoint.cz

Alcatel dodá sítě GSM do Afghánistánu

V rámci podmínek smlouvy dodá Alcatel do Afghánistánu systém Evolium. Smlouva obsahuje i dodávku bezdrátového subsystému základnové stanice a základního subsystému sítě včetně mobilní ústředny. Po dokončení instalace bude součástí sítě také platforma inteligentní sítě pro poskytování služeb s přidanou hodnotou, například hlasové pošty a střediska krátkých textových zpráv.

Společnost Alcatel podepsala smlouvu na dodávku kompletního řešení infrastruktury a služeb GSM pro firmu TDCA. Systém již funguje v Kábulu pod obchodním jménem Roshan a do konce roku 2003 pokryje pět nejvýznamnějších měst - Herát, Kandahár, Mazar-i-Šarif, Džalalabád a Kunduz. Tato smlouva představuje další krok poté, co mezinárodní konsorcium TDCA (Telecom Development Company Afghanistan LTD), v jehož čele stojí Fond Aga Khan pro ekonomický rozvoj (Aga Khan Fund for Economic Development, AKFED) a Monaco Telecom International, získalo v lednu 2003 novou licenci pro provoz služeb GSM v Afghánistánu.

V rámci podmínek smlouvy dodá společnost Alcatel firmě TDCA svůj systém Evolium. Smlouva obsahuje i dodávku bezdrátového subsystému základnové stanice (Base Station Subsystem, BSS) a základního subsystému sítě (Network Subsystem, NSS) včetně mobilní ústředny (Mobile Switching Centre, MSC). Po dokončení instalace bude součástí sítě také platforma inteligentní sítě pro poskytování služeb s přidanou hodnotou, například hlasové pošty (Voice Mail Service, VMS) a střediska krátkých textových zpráv (Short Message Service Center, SMS-C), dodávaných společností Alcatel. Aby byl systém schopen zvládnout vysokokapacitní provoz, budou v rámci sítě instalována také řešení v oblasti mikrovlnného rádiového přenosu a řešení na úrovni poskytovatele přenosových služeb, přičemž oba tyto systémy budou řízeny integrovanou platformou pro řízení přenosové sítě společnosti Alcatel.

Součástí sítě budou také připojení VSAT společnosti Alcatel jak pro domácí, tak pro mezinárodní komunikaci, díky čemuž bude Roshan moci využít komplexní kapacity společnosti Alcatel.

Karim Khoja, výkonný ředitel firmy Roshan, říká: "Během následujících 12 měsíců instaluje společnost Alcatel za podpory svých technických specialistů síť, která pokryje pět významných afghánských měst. Jedná se o velmi ambiciózní plán. Instalace sítě jen potvrzuje, že společnost Alcatel je schopna dodávat mobilní sítě velmi rychle, což plně vyhovuje plánům firmy Roshan, týkajícím se vybudování nové mobilní sítě v novém Afghánistánu."

"Pro Alcatel je tento počin v Afghánistánu velkým úspěchem, neboť nyní budeme mít šanci sehrát významnou roli při přestavbě telekomunikační infrastruktury této země. Jsme hrdí na to, že prostřednictvím spolupráce s AKFED společnost Alcatel přispívá k rozvoji země tím, že buduje první významnou kvalitní síť GSM," dodává Marc Rouanne, provozní ředitel Mobile Communications Group společnosti Alcatel.

TDCA Ltd., operující pod obchodním jménem Roshan, je konsorciem, vedeným fondem AKFED (Aga Khan Fund for Economic Development) a sdružujícím dále Monaco Telecom International a americkou společnost MCT Corp. Projekt, realizovaný TCDA, je jednou z největších soukromých investic v Afghánistánu od pádu Talibanu v roce 2001.

Více informací o Roshan je k dispozici na webové stránce: http://www.roshan.af

Alcatel

Článek ze dne 13. srpna 2003 - středa