logo itpoint.cz

Americké soudy nejsou spokojeny s plněním slibů firmy Microsoft

Americká soudkyně Colleen Kollar-Kotellyová, která loni rozhodovala případ Microsoft versus Spojené státy, není spokojena s tím, jak firma plní sliby. Plnění dohodnutých slibů je ale klíčová podmínka, která podniku umožnila spor s vládou a 19 státy unie loni urovnat ...

Americká soudkyně Colleen Kollar-Kotellyová, která loni rozhodovala případ Microsoft versus Spojené státy, není spokojena s tím, jak firma plní sliby. Plnění dohodnutých slibů je ale klíčová podmínka, která podniku umožnila spor s vládou a 19 státy unie loni urovnat.

Kollar-Kotellyová proto vyzvala právníky americké vlády, aby vyšetřili, proč Microsoft udělil licenci k výrobkům pouze devíti firmám. "Myslím, že jsme všichni doufali, že těch smluv je víc," řekla soudkyně během dnešního slyšení ve Washingtonu. Chce proto zjistit, proč Microsoft neuděluje licencí více.

Soudkyně uvedla, že se jí zdá, že pro devět firem, které mají smlouvy s Microsoftem, bylo jejich uzavření velmi obtížné. Právní zástupci vlády ale tvrdí, že bude trvat mnohem déle, než bude možné říci, zda Microsoft plní sliby, k nimž se v rámci urovnání sporu s vládou loni zavázal.

Soudkyně Kotellyová nařídila další slyšení na leden, kdy předloží další zprávu o chování Microsoftu. Právník Microsoftu Rick Rule ale řekl, že firma v následujících měsících předpokládá uzavření smluv s dalšími podniky. Microsoft podle něj podmínky dohody plní.

Ochota poskytovat licence na produkty Microsoftu byla klíčová pro urovnání sporu. Microsoft má dominantní postavení na trhu operačních systémů a vláda trvala na tom, aby konkurentům zpřístupnil technické informace o svém operačním systému Windows. Konkurenti pak totiž mohou vyvíjet kompatibilní produkty.

Kollar-Kotellyová vládu vyzvala také k tomu, aby se spojila s firmami, které odmítly licenční smlouvu s Microsoftem podepsat. Vláda by podle ní měla mít zájem na tom, co podniky k rozhodnutí vedlo a zda není potřeba změnit některé podmínky v rámci urovnání sporu. Není totiž jasné, zda ti, co odmítli, pouze neměli zájem, anebo nesouhlasili s licenčními podmínkami.

Microsoft vytvořil ve svém prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk 2,6 miliardy dolarů, což byl meziroční vzestup o 28 procent. Částka, kterou má firma na bankovních účtech, se vyšplhala na asi 51,6 miliardy dolarů, podotýká agentura Reuters.

ČTK

Článek ze dne 27. října 2003 - pondělí