logo itpoint.cz

Bývalý šéf WorldComu se osobně účastnil machinací s firemními účty

Dosavadní vyšetřování krachu americké společnosti WorldCom poprvé ukázalo, že na podvodech se podílel i bývalý výkonný ředitel firmy Bernard Ebbers, který v říjnu 2001 hovořil s divizními řediteli o jednorázovém zvýšení příjmů. WorldCom už tehdy věděl, že ve čtvrtletí nesplní odhady analytiků a chtěl si tedy výsledky vylepšit ...

Dosavadní vyšetřování krachu americké společnosti WorldCom poprvé ukázalo, že na podvodech se podílel i bývalý výkonný ředitel firmy Bernard Ebbers, napsal to americký ekonomický list The Wall Street Journal.

List se odvolává na dobře informované zdroje, podle kterých Ebbers v říjnu 2001 hovořil s divizními řediteli o jednorázovém zvýšení příjmů. WorldCom už tehdy věděl, že ve čtvrtletí nesplní odhady analytiků a chtěl si tedy výsledky vylepšit.

Vypracováním zprávy bylo pověřeno současné vedení firmy, na její kontrole a zveřejnění se ale podílel i nezávislý tým vedený právníkem Williamem McLucasem. Zpráva už je hotová, zveřejněna má ale být až v pondělí, píše agentura Reuters.

WorldCom vyhlásil bankrot loni v červenci, kdy měl dluhy asi 41 miliard dolarů. Firma nakonec nevydržela tlak, pod kterým se ocitla poté, co vyšly najevo účetní machinace. Ty se pohybují až kolem 11 miliard dolarů.

Vyšetřovatelé už například našli zprávu bývalého finančního ředitele Scotta Sullivana, která byla určena Ebbersovi. Sullivan v ní podle listu Wall Street Journal říká, že čtvrtletní výsledky obsahují příliš mnoho nesrovnalostí.

"Zahrabeme se tím do obrovské jámy," říká Sullivan ve zprávě svému nadřízenému. Sullivan už dříve před soudem řekl, že se cítí nevinen a obvinění z akciových podvodů odmítl.

ČTK

Článek ze dne 9. června 2003 - pondělí