logo itpoint.cz

Český Telecom a Telenor podepsali smlouvu o zpřístupnění účastnických vedení

Společnosti Český Telecom a Telenor Networks podepsali smlouvu o zpřístupnění účastnického metalického vedení (Local Loop Unbundling) a kolokacích. Zpřístupnění účastnických vedení byl poslední krok pro vytvoření plně konkurenčního prostředí na českém telekomunikačním trhu. Česká republika se tak zařadila na špičku v liberalizaci telekomunikací mezi kandidátskými zeměmi Evropské unie.

Společnosti Český Telecom a Telenor Networks podepsali v pátek 5. prosince smlouvu o zpřístupnění účastnického metalického vedení (Local Loop Unbundling) a kolokacích. Zpřístupnění účastnických vedení byl poslední krok pro vytvoření plně konkurenčního prostředí na českém telekomunikačním trhu. Česká republika se tak zařadila na špičku v liberalizaci telekomunikací mezi kandidátskými zeměmi Evropské unie.

Uzavřená smlouva umožňuje Telenoru využívat metalické účastnické vedení Českého Telecomu, nebo jeho části, pro poskytování svých telekomunikačních služeb.

Celkem obdržel Český Telecom tři návrhy na uzavření Smlouvy o zpřístupnění. S oběma dalšími navrhovateli již byla zahájená jednání.

Český Telecom

Telenor je první firma, která s Telecomem smlouvu o pronájmu účastnických vedení podepsala. Operátoři si dosud většinou stěžovali na vysoké ceny, které dominantní operátor za pronájem požaduje. Podle dostupných informací jedná Český Telecom o pronájmu některých z 3,6 milionu pevných linek se společnostmi GTS a České radiokomunikace.

Bývalý telekomunikační monopol jednu linku pronajímá za 491 Kč měsíčně, což je více, než zákazník zaplatí u nejrozšířenějšího tarifu Telecomu Home Standard, kde měsíční paušál vyjde na 299 Kč. Podle většiny operátorů jsou ceny nadhodnocené a zamezují konkurenci. Firma se brání tím, že poplatek kalkulovala na základě nákladů a přiměřeného zisku.

Služba takzvaného zpřístupnění místní smyčky umožňuje telekomunikačním operátorům využívat přístupovou síť Telecomu pro poskytování vlastních hlasových či datových služeb. Operátor si může vybrat, zda si linku pronajme celou, nebo zda ji bude pouze sdílet s Telecomem, například jen pro datové služby. Zpřístupnění účastnických vedení, jež Telecomu ukládá letošní novela telekomunikačního zákona, je posledním významným předpokladem pro vytvoření plně konkurenčního prostředí na českém telekomunikačním trhu.

V členských zemích EU, kde jsou účastnická vedení dominantních operátorů již několik let zpřístupněna, je zatím poptávka po službě nízká a její rozšíření se pohybuje kolem pěti procent.

ČTK

Článek ze dne 9. prosince 2003 - úterý