logo itpoint.cz

Český Telecom jedná o velkoobchodní nabídce ADSL

Dominantní operátor dosud stále nesplnil nařízení Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), podle kterého měl velkoobchodní nabídku zveřejnit nejen v prosincovém Telekomunikačním věstníku, ale také na internetových stránkách. Finální nabídku chce firma zveřejnit právě až po současné diskusi s konkurenty. Pokud jednání dopadnou dobře, počítá společnost s opětovným termínem spuštění služeb ADSL včetně velkoobchodního prodeje ještě v letošním prvním čtvrtletí.

Nový obecný návrh velkoobchodní nabídky prodeje služeb širokopásmového přístupu k internetu ADSL předložil na konci roku Český Telecom svým konkurentům. Reakce na tento krok je však ze strany alternativních operátorů a internetových providerů rozpačitá.

Dominantní operátor dosud stále nesplnil nařízení Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ), podle kterého měl velkoobchodní nabídku zveřejnit nejen v prosincovém Telekomunikačním věstníku, ale také na internetových stránkách. "Ke držení došlo kvůli tomu, že jsme na konci roku předefinovávali celý model," vysvětlil Crha. Finální nabídku chce firma zveřejnit právě až po současné diskusi s konkurenty. "Pokud jednání dopadnou dobře, mohli bychom dodržet předpokládaný termín opětovného spuštění služeb ADSL včetně velkoobchodního prodeje ještě v letošním prvním čtvrtletí," dodal Crha.

Podle marketingového ředitele společnosti GTS Davida Duroně sice Český Telecom po nátlaku konkurentů a ČTÚ sice nabídku skutečně předložil, neodpovídala však kritériím stanovenými ČTÚ. "Nabídku jsme proto odmítli a ohledně jednání o ADSL tak stojíme na stále na stejném místě. Jednání se prakticky nikam nepohnula," dodal Duroň.

Ani zástupci společnosti Czech On Line, která patří mezi největší tuzemské internetové providery, nabídku neakceptovali. "Vypracovali jsme a předali Českému Telecomu vlastní návrh, který na rozdíl od jejich návrhu obsahuje všechny náležitosti," uvedla tisková mluvčí společnosti Lenka Horáková.

Společnost Contactel dokonce krok Českého Telecomu považuje pouze za obecnou prezentaci služeb ADSL, nikoliv za konkrétní velkoobchodní nabídku. "Chybí tam například detailní popis produktu nebo jasný návrh cen," vysvětlila tisková mluvčí Contactelu Romana Tomasová. Také konkurenční Aliatel o nabídce s Českým Telecomem dále jedná.

Český Telecom na konci května 2002 zahájil "regionálně omezený testovací provoz" služeb ADSL v Praze, Brně a Ostravě. Alternativní operátoři ale vzápětí obvinili Český Telecom ze skrytého komerčního spuštění ADSL a snahu o monopolizaci nově se rodícího trhu širokopásmových komunikací. Na konci června pak ČTÚ vydal předběžné opatření, kterým dominantnímu operátorovi přikázal službu dočasně pozastavit, dokud se s konkurencí nedohodne na jejím velkoobchodním prodeji.

Internet pro všechny

Článek ze dne 9. ledna 2003 - čtvrtek